Öğretmenlik Yapmaktan Vazgeçip 25 Ülke Gezen Fotoğraf Tutkunu Bu Çiftle Tanışın

Aslında bu çiftimiz çoğu insanın yapamadığını yani hayallerinin peşinden gidemediği bir zamanda, sırf hayalleri adına tüm kariyerlerinden vazgeçmiş bulunuyor.

İşte size hayallerinin peşinden giden ve ilham alınması gereken çiftimizle tanıştırıyoruz
Memur olmak yerine fotoğrafçı gezginler olmayı tercih eden ve onlarca ülkeyi gezen bu Türk çifti mutlaka tanımanız gerekiyor. 
Mesleği sosyal bilgiler öğretmenliği olan 27 yaşındaki Merve Ceran Çevik öğretmenlik yapmıyor. Peki neden?
Kendisi anadolulu, orta gelirli bir ailenin kızı. "Oku, bir mesleğin olsun" dedikleri için mecburen öğretmenliği seçmiş ve 4 yıl öğretmenlik okumuş, ama KPSS sorunu çoğu öğretmen gibi onu da zorlamış ve atanamamış. Buna ek olarak kendisi bugün öğretmenin ve öğretmenliğin ülkemizde çok da bir değeri olmadığı kanısında.


Çocukluğundan bu yana devam eden dünyayı gezme ve fotoğraf çekme isteği olan biri olmuş her zaman. Maddi imkansızlıklar ve daha birçok neden, bu hayallerini ertelemesine sebep olmuş hep.
Üniversitede tanışmış olduğu sınıf arkadaşı ve bugünkü hayat arkadaşı Cuma Çevik sayesinde fotoğraf çekme ve seyahat etme arzusu tekrar gün yüzüne çıkmış.

Cuma Çevik bir ressam. Kendisi güzel sanatlar fakültesinde okumak isterken o da maddi imkansızlık problemine takılmış ve sosyal bilgiler öğretmenliği okumak zorunda kalmış. Bu bölümü her ne kadar istemeyerek okumuş da olsalar birbirleriyle tanışmalarına vesile olmuş.
Resim yapmak için yeterli zamanı ve maddi durumu olmayan eşiyle beraber yarı profesyonel bir fotoğraf makinesi satın almışlar.

İlk olarak okudukları şehir olan Bolu’yu gezip o muhteşem doğasında fotoğraflar çekmişler. İkinci aşamada da ülkenin başka şehirlerini gezmeye başlamışlar.
Instagram'la tanışmaları ise 2014 yılında olmuş.

Çektikleri fotoğrafları burada paylaşmaya başlamışlar. Ama karşılarına o kadar güzel manzara fotoğrafları ve o kadar başarılı fotoğrafçılar çıkmış ki kendilerini bir amatör bulmuşlar.
Bu durum onları yıldırmamış. YouTube'da ve başka platformlarda fotoğrafçılık dersleri izleyerek, internette uzun uzun makaleler okuyarak kendilerini geliştirmişler.

Tüm bunların yanında dünyaca ünlü manzara fotoğrafçılarının eğitimlerine dahil olmuşlar.
Üniversiteden mezun olur olmaz beraber bir reklam ajansı açmışlar ve bin bir emeklerle bu ajansı büyütmüşler. 2016'da ise evlenmeye karar vermişler.

Evlendikten sonra yaptıkları birikimler ile başlamışar dünyayı gezmeye...
2016 yılında ilk gezileri Endonezya'nın Bali adasına olmuş. Buranın vizesiz olması onlar gibi amatörler için biçilmiş kaftan adeta.

İşte burada çektikleri fotoğraflar sayesinde Instagram’da ilk popülaritelerini kazanmaya başlamışlar ve hatırı sayılır miktarda takipçiye ulaşmışlar.
Birkaç ay geçtikten sonra Japonya’ya gitmişler. Oranda da Tayland’a…

Asya’da bolca zaman geçirip kendilerini fotoğrafçılıkta baya bir eğittikten sonra artık Avrupa’ya açılmanın vakti geldiğini düşünmüşler.

Çekya'nın resmi acentesinden, bu ülkeyi sosyal medyada tanıtma daveti almışlar. Bu, onlar için tabii ki onur verici olmuş ve daveti kabul etmişler. Aynı zamanda fotoğrafçılıktan kazandıkları ilk para olmuş bu.
Bu geziden hemen sonra toplamda 4 ay sürecek olan bir Avrupa gezisi planı yapmışlar. Bu gezide neredeyse tüm Avrupa'yı ve İskandinavya’yı gezmişler.

Gezileri devam ederken Faroe Adaları'nın resmi acentesi aracılığıyla yine bu ülkeyi de sosyal medyada tanıtma işi için çiftimize ulaşmışlar.

O zamana kadar da Faroe Adaları'na giden ilk Türk manzara fotoğrafçılarıymış kendileri.
Bu uzun süreli geziden ve bu özel davetlerden sonra sosyal medyada daha da çok tanınmaya başlamışlar.

Luxury otellerden ünlü teknoloji markalarına, ülkelerin resmi turizm acentelerine varana kadar pek çok iş teklifi almışlar, almaya da devam ediyorlar.
Bir dönüm noktası olan bir ülkeden daha teklif alıyorlar: Norveç’ten...

Hemen sonrasında Dubai’den aldıkları davetler sonucu bu ülkelerde manzara fotoğrafları çekmişler ve sosyal medyada bu ülkelerin tanıtımlarını yapmışlar.

1 ay önce de Rusya’lı ünlü bir fotoğrafçı arkadaşlarının davetiyle gittikleri Grönland gezisinden dönmüşler.

Çiftimiz yine bu ülkeye giden ilk Türk manzara fotoğrafçıları olmuşlar.
Artık onların sıradaki gezilerini, maceralarını ve fotoğraflarını bekleyen binlerce takipçileri var.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol