Nobel ödüllü bilim insanı, Prof. Dr. Aziz Sancar, vasiyetini açıkladı

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, gençlere ‘icat çıkarmalarını’ tavsiye ederek,
Gençlere vasiyetim; Başarılarınızla Türk Bayrağı’nı Dünyanın her yerinde dalgalandırın” dedi.

Türk bilim insanı Prof. Dr.
Aziz Sancar, gençlerin kendisini örnek almasından onur duyduğunu belirterek, “Gençlere vasiyetim; Başarılarınızla Türk Bayrağı’nı dünyanın her yerinde dalgalandırın” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yaptığı açıklamalar şöyle:

Türk Gençliğinin beni örnek alıp, fikirlerime kıymet vermesinden onur duyarım. Hayatımda, eğitime önem veren annemi ve tanıdığım en çalışkan insan babamı örnek aldım.
Aziz Hocaları ve Aziz Ağabeyleri olarak gençlerimize sesleniyorum, lütfen dinleyin;

-Türkiye'nin kalkınması için gözünüzü seveyim gençler, çok çalışın. Türkiye'nin geleceği için başımıza icat çıkarın. Kim ne derse desin?

-Sınav kazanma başarınızı, üniversitede sürdürün.
-Çağın teknolojik imkanlarını icat çıkarmak için kullanın.

”İNSANLIK İÇİN ÖNEMLİSİNİZ”

Seçeceğiniz üniversite ve oradaki başarı sadece sizin geleceğiniz değil aynı zamanda Türkiye'nin ve insanlığın geleceği için
çok büyük önem taşıyor. Bunu unutmadan, tercih yapın. Üniversite kazanmak, başarı için yetmez. ‘Kazandım nasılsa okurum, biter' diye rahatlamayın.

”ŞANSIM İSTANBUL TIP”

Seçtiğiniz üniversite, uzun hayatınızın ilk adımı olacak. Çok iyi düşünüp, ilgi alanınızı belirleyin. İstanbul Tıp Fakültesi benim hayatta en büyük şansım. Okulumuzda, gerçekten bilim insanı Türk ve Alman, hocalarımız vardı. Bize, bilimi sevdirdiler.

”VATAN VE NAMUS BORCU”

Türkiye için gece gündüz demeden çalışın. Bu, memlekete vatan ve namus borcunuzdur. Sadece konuşup, bir şeyler söyleyerek hiçbir şeyi değiştiremezsiniz.

40 yaşıma kadar günde 18 saat, şimdi de 12 saat çalışıyorum. Türkiye’de, Avrupa’da, ABD’de nerede olursanız olun, çalışanlar başaracak.

”ÜNİVERSİTEYİ İYİ SEÇİN”

Üniversiteyi iyi seçin. Kazanamayanlar üzülmeyin inatla çalışın başaracaksınız.

”GENÇLERE VASİYETİM”

Hayalim, ABD’nin en işlek caddesinde Türk Bayrağı’nı dalgalandırmaktı. Türk Evi için eşim Prof. Dr. Gwen Sancar annesinden miras kalan 100 bin doları bağışladı, kurduk.
Gençlere vasiyetim; Başarılarınızla Türk Bayrağı’nı Dünyanın her yerinde dalgalandırın.

”BİLİMLE KALKINACAĞIZ”

ABD, Avrupa, İngiltere ve Japonya seviyesinde olmamız için Türkiye’nin bilimle kalkınmaya ihtiyacı var. Gençler, bilime inanın, çok çalışın. Kendiniz için değil memleketimiz ve insanlığa hizmet için yapın. Türkiye’de bilime ciddi yatırımlar yapıldığını, biliyorum.

”BEN ZEKAYA İNANMIYORUM”

Ben zekaya inanmıyorum, siz de inanmayın. Hepimizin aşağı yukarı zekası aynı ama zekasını kullanan üretiyor.
Dahi olsanız bile kullanmadığınız zeka işe yaramaz.

Başarının tek sırrı çok çalışmak. Bilim kolay bir iş değil. Hayatınızdan fedakarlık yapıp, az uyumayı göze alacaksınız.

”AKLIMA ATATÜRK GELDİ”

Nobel almak önemlidir ama herşey değildir. Ama memleketimizin bilimle kalkınmasına vereceğiniz katkı, Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği için herşeydir. Nobel Ödülü almamı, Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran Büyük Atatürk'e borçluyum. Atatürk, eğitimde fırsat eşitliği için Türk gençlerinin önünü açtı. Ödül için o gün Nobel Komitesinden arandığımda, daha telefon elimdeyken aklıma ilk Atatürk geldi. “Sizi bir kıvılcım olarak gönderiyoruz. Gür alevler olarak geri demelisiniz.” diyen, Atatürk geldi. Gözlerim doldu, ağladım. Ödülü bu nedenle Anıtkabir'e ve Türk Mille- tine teslim ettim. Bizim için en büyük ödül Atatürk'tür!

Sultan UÇAR-Sözcü -29/07/2020

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol