Nazilerden Kocasının İntikamını Almak İçin Tank Satın Alan Kadın

.16 Ağustos 1905 doğumlu Mariya Oktyabrskaya Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanı alan ilk kadın tank sürücülerinden biriydi. 10 çocuklu bir ailenin çocuğu olan Maria 1925 yılında bir Sovyet subayı ile evlendi. Maria'yı Nazilerden intikam alma uğruna her şeyini satıp bir tank satın almaya iten olaylar subay eşinin Nazi ordusu tarafından öldürüldüğünü haber aldığı an başladı.
Tarihe geçen "bad-ass girl" Mariya'yı yakından tanıyalım..
MARİYA SADECE HEMŞİRELİK YAPMAKLA KALMADI, SİLAH VE ARAÇ KULLANMAYI DA ÖĞRENDİ.
"Bir ordu subayı ile evli olmak sadece gurur duymayı değil aynı zamanda sorumluluk almayı gerektirir" dedi.
KOCASININ ÖLÜM HABERİNİ ALDIĞI AN İNTİKAM YEMİNİ ETTİ.
İKİNCİ DÜNYA SAVAŞI DOĞUYA DOĞRU YAYILMAYA BAŞLADIĞINDA MARİYA SİBİRYA'DA TOMSK ŞEHRİNDE YAŞIYORDU. AĞUSTOS 1941'DE KOCASININ NAZİLER TARAFINDAN KİEV YAKINLARINDA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ HABERİNİ ALABİLMESİ İKİ SENEYİ BULDU. HABER GÜNÜN ŞARTLARINDA GECİKMİŞTİ AMA İNTİKAM DUYGUSU YENİ YENİ ATEŞLENİYORDU.
MARİYA İNTİKAM YEMİNİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN İLK ADIMI ATTI.
Mariya kocasının ölümünden sonra Nazilerden intikam almak için öyle hırslıydı ki tüm malını mülkünü hatta dolgulu dişini bile satıp bir tank satın alıp Kızıl Ordu'ya bağışladı ancak bir tek şartı vardı.
BAĞIŞLADIĞI TANKI KENDİSİ KULLANMA ŞARTIYLA SAVAŞTA FİİLEN GÖREV ALMAK İSTEDİ.
Bu özel şartı öğrenen Kızıl Ordu yetkilileri önce bu istek karşısında şaşırdı ancak Mariya'nın bağışladığı tankı kullanmasına izin verdiler çünkü bu vatandaşların moralini yükseltmek için iyi bir yol gibi görünüyordu.
BEŞ AYLIK TANK KULLANIM EĞİTİMİ ALMAYA BAŞLADIĞINDA MARİYA 38 YAŞINDAYDI.
Beş aylık eğitim sonunda Mariya 26. Tank Tugayı'na mühendis ve sürücü olarak gönderildi.
T-34 ORTA BOY TANKINA БОЕВАЯ ПОДРУГА (FİGHTİNG GİRLFRİEND) ADINI VERDİ.
Mariya tankının gövdesine tanka verdiği adı "Savaşan Kız Arkadaş" yazdı ve ilk savaşına 21 Ekim 1943'te Simolensk'te katıldı.
CESARETİYLE ERKEKLERİ ŞAŞIRTAN ASKER MARİYA.
Tankı savaş sırasında vurulduğunda tüm emirlere karşı gelerek tanktan dışarı çıkarıp tankını onararak savaşa devam etti. Bu cesaretli hareketinden dolayı "çavuş" mertebesine yükseltildi.
NAZİLERE GECE BASKINLARI DÜZENLEMEK MARİYA İÇİN ÇOCUK OYUNCAĞIYDI.
17 Kasım'da Noveoye Selo yakınlarındaki Nazi karargahına gece saldırısı düzenleyen Mariya'nın tankının zincirleri mancınıkla vuruldu ama Mariya ve arkadaşı tanktan çıkıp tankın zincirlerini onarırken diğer arkadaşları da Nazilere ateş açarak onları korudu.
17 OCAK 1944 SON SALDIRISIYDI.
Vitebsk yakınlarında Nazilere yine saldırı düzenleyen Mariya Nazilerin hendeklerini ve mühimmatlarını yok etti ancak Fighting Girlfriend tankı tanksavar bir top mermisi tarafından vuruldu. Mariya yine tankından çıkıp tankı onarmak istedi ancak bir şarapnel parçası kafasına isabet etti.
MARİYA'NIN SON GÜNLERİ...
Savaş sonrası Mariya Kiev yakınlarındaki bir askeri saha hastanesine nakledildi ve burada 2 ay komada yattı, 15 Mart'ta da hayatını kaybetti.
Takiben eden Ağustos ayında Mariya Sovyetler Birliği kahramanı nişanıyla gururlandırıldı.
AŞK SEN NELERE KADİRSİN..
Bir kadının sevdiği adam için neleri göze alabileceğinin ve nasıl güçlü bir duruş sergileyebileceğinin güzel bir örneği oldu bize Mariya Oktyabrskaya...

Alıntı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13