Mülakat Kaldırılıyor mu? Bakan Yusuf Tekin'den Yeni Açıklamalar

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin mülakat sorunları ile ilgili açıklamalarına devam ediyor. Dün gerçekleşen AK Parti’nin 4. Olağanüstü Büyük Kongre’sinde CNN’e konuşan Bakan Yusuf Tekin açıklamalarında mülakatın gerekli olduğuna değindi. Önceki konuşmalarında kendini ifade edemeyene çocuğumu emanet etmem diyen Bakan Tekin şimdiki açıklamalarına ise mülakatı yapan 3 kişilik ekibin asla kimi mülakata aldığını bilmeyeceğini vurguladı. Mülakatın kaldırılması taraftarı olanlara Bakan Tekin’den açıklamalar gecikmedi.

3 kişilik mülakat ekibi kimi alacağını bilmeyecek!

Dün AK Parti’nin 4. Olağanüstü Büyük Kongre’sinde CNN Türk canlı yayınına konuk olan Bakan Tekin mülakat uygulamasına ilişkin bazı açıklamalarda bulundu. Herkes tarafından merak edilen mülakatın kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin açıklamalar yapan Bakan Tekin;

“Kendisini ifade edip edemediğini, alan hakimiyetinin ne olduğunu bilmediğim bir kişiye çocuğunuzu emanet edemem. Yüzde yüz mülakat puanı ile atanan öğretmen var. Ben de yüzde 50’ye düşürüyorum.”


“Kendisini mülakata alacak kişilerin isim olarak kim olduğunu bilmeyecek. Üç kişilik mülakat ekibimiz kimi alacağını bilmeyecek. O da bilmediği için kime torpil yapacağını bilmeyecek. Kamera kaydı. Bir de mülakat komisyonu o an elektronik ortamda notunu verecek. Sonra müdahale etme şansının olmadığı bir düzen.” İfadeleri ile mülakatın önemine ve bununla beraber mülakatın yapacak olan ekibin düzenlemeleri ile asla torpil gibi durumlara izin verilmeyeceğini yani şartların iyileştirilerek mülakata devam edileceğini belirtti.

Mülakattaki duruşu aynı!
Geçtiğimiz günlerde de açıklamalarında “Siz nasıl çocuğunuzu bir okula yazdırırken öğretmeni görüyorsanız ben de size mahcup olmamak için istihdam ettiğim öğretmeni görmek zorundayım. Bundan daha doğal bir şey yok ve ben size açık çek veriyorum. Objektiflik için adillik için ne gerekiyorsa bu tedbirleri alalım diyorum.” İfadelerini kullanan Bakan Tekin mülakat konusunda eğitime alınacak öğretmenlerin görülmesi, tartılması gerektiğine inandığını ve bunun öğrenci ve ailelerine mahcup olmamak için yapılmasına mecbur olduğunu dile getirmişti. Mülakat konusundaki duruşunu değiştirmeyen Bakan Tekin mülakatın gerekliliğini ise yaptığı açıklamalar ile belirtti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al