Ezber Bozduran Bir Köy: Piplantri

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bu köy son birkaç yıldır hem genç kızların hayatını kurtarıyor hem de bölgedeki yeşil dokuyu güçlendiriyor.

Nasıl derseniz, Piplantri’de dünyaya her yeni bir kız çocuğu geldiğinde, onuruna 111 ağaç dikiliyor.
Bu geleneğin bir de hikayesi var elbette…
Birçok Hint köyünde, doğan bebeğin kız olması aile için aslında bir külfettir. Bu kız çocuklarının çoğu yetersiz eğitim alarak büyür ve daha 18 yaşına gelmeden evlenmeleri için zorlanır. Ülkede kadın cinayetleri, şiddet, tecavüz gibi korkunç haberler sıradan sayılmaktadır.
Yöre halkının kız çocuklarının kaderlerini değiştirmek adına aldığı karar sonucunda diktikleri 111 ağaç, sisteme karşı atılmış önemli bir gelişme. Bu ağaçlar küçük kızların simgeleri…

Başlangıçtan bugüne, yüz binlerce ağacın dikildiği köyde bu gelenek köyün eski yerel yöneticisi Shyam Sundar Paliwal tarafından ölen kızının anısına başlatıldı.
Ayrıca yeni doğan kız çocuklarının geleceğini de garantiye almak adına her doğan kız çocuğu için bir banka hesabı açılıyor o gün bu gündür ve ebeveynleri bu hesaba 10,000 rupi yatırıyorlar. Kasabada toplanan 21,000 rupi de bu paraya eklenerek bebeğin adına açılan bu hesapta çocuğun eğitimi için saklanıyor. 20 yıl boyunca kimsenin dokunamadığı bir vadeli hesapta biriken para zamanı gelince genç kadına veriliyor.

“Bu anne babalardan kızlarını yasal yaş sınırına gelmeden evlendirmeyeceklerine, onları düzenli olarak okula göndereceklerine, ve kızları adına diktikleri ağaçlara bakacaklarına dair yeminli beyanda bulunmasını istiyoruz.” diye ekliyor Sundar Paliwal.

Her doğan kız için 111 ağaç diken köy bununla da yetinmiyor ve ne zaman birisi ölse arkasından onun adına 11 ağaç dikiyor.
8000 insanın yaşadığı bu köy diktiği binlerce ağacın böceklenmesini önlemek için 3 milyon civarında da aloe vera bitkisi dikmiş. Şimdi o dikilen aloe veralar köy halkının ciddi bir kesimi için iş kaynağı haline gelmiş.
Bu inanılmaz köy hayvanların serbest otlatılmasını, ağaçların kesilmesini ve alkol kullanımını tamamen yasaklamış. Köylüler son 9-10 senedir polis gerektiren hiçbir durumun yaşanmadığını iddia ediyor. İşte size ezber bozduran bir örnek…

Sibel Çağlar
Kaynak: 
www.thehindu.com
www.onegreenplanet.org/…/village-in-india-plants-plants-tr…/

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı