Doğuştan Görme Engelli YKS Birincisi Halid Seçimini Yaptı: Bakın Hangi Bölüm Ve Üniversiteyi Tercih Etti

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2020 Yılı YKS birincisi Halid tercihini yaptı. Doğuştan görme engeli bulunan Halid psikoloji bölümünü tercih etti.  Aydın'lı Halid Oğuz Serçe'nin tercihi İstanbul Bahçeşehir üniversitesi, psikoloji bölümü oldu. Doğuştan yüzde 60 görme engeline rağmen, 2020 YKS'de aldığı tam puan sayesinde gündeme oturan Halid başarısının sırrını herkesle paylaştı ve çok çalışmak  azim olduğunu söyledi. 

Seçtiği bölümde uzmanlaşarak ülkesine daha fazla katkıda bulunmayı isteyen Halid'in azmi ve başarısı tüm öğrencilere örnek olmalı 

Binlerce öğrencinin ter döktüğü YKS sonuçları açıklandı. Uğur Okulları Aydın Kampüsü Halid Oğuz Serçe, YKS sonuçlarına göre TYT (Temel Yeterlilik Testi) alanında 503 puanla Türkiye birinciliğini elde etti. Doğuştan yüzde 60 görme engeli bulunan Serçe, aynı zamanda EA (Eşit Ağırlılık) alanında da Türkiye ikincisi oldu.

Mutluluğunu ailesi ve okulunda öğretmenleriyle paylaşan Halid Oğuz Serçe, doğuştan optik sinirlerdeki gen eksikliği nedeniyle yüzde 60 görme engeli bulunduğunu, başarısının sırrının, çok çalışmak ve sosyal hayattan kopmamak olduğunu söyledi. Engeli nedeniyle çok yakından bakmadığı sürece net olarak göremeyen Serçe, hedefinin, psikoloji alanında uzmanlaşmak olduğunu dile getirdi.  


HAYALLERİ YOLUNDA İLK ADIMI ATTI 
Sınava hazırlanırken soruların fotoğrafını çekip ekranda büyüterek çözüm yaptığını söyleyen Serçe, BAU Global Başkanı, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ile biraraya geldi. Serçe, tercihinin, Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü olduğunu, hayallerine kavuşmanın önemli bir adımı olacağını söyledi. 

HER TÜRLÜ DESTEKÇİSİYİZ 
Serçe’nin mutluluğu ve heyecanına ortak olup tebrik eden Yücel, geleceğinin kendilerine emanet olduğunu dile getirerek, “Halid, engeline rağmen büyük bir başarıya imza attı. Hiçbir engelin hedeflere ulaşmada engel olamayacağını hepimize gösterdi. Bundan sonra da bizimle. Sağlığı dahil her konuda destekçisiyiz. Hem üniversitemizde hem de ileriki eğitim yolculuğunda yurtdışında da yanında olacağız. Ülkemizi gururla temsil edecek önemli bir bilim insanı olması için tüm gücümüzü kullanacağız” dedi.  

BAŞARININ COĞRAFYASI YOK  
Serçe de dahil YKS’nin açıklanmasıyla kendilerine ait Türkiye’nin dört bir tarafındaki eğitim kurumlarından güzel haberler aldıklarını belirten Yücel,

“Eğitim verdiğimiz Silopi’de 8 öğrencimiz, Ergani’de 25 öğrencimiz Tıp Fakültesine girmeye hak kazanmış. Ne kadar büyük bir mutluluk. Başarının coğrafyası yok. Bu başarıları duydukça ülkem adına seviniyorum ve geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerle gurur duyuyorum. Türkiye’nin neresinde olursa olsun çeşitli imkansızlıklarına rağmen başarılı olan gençleri üniversitemizde desteklemeye her zaman hazırız” diye konuştu. 

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol