Çocuklara Dünya Eskiden Nasıl Bir Yerdi Diye Sordular; Çocukların Cevaplarına Kahkaha Atacaksınız

Çocukların cevapları her zaman çok yaratıcı olur. Çocuk deyip geçmemek lazımdır.

‘Akıl yaşta değil baştadır’ derler.

Sizler için küçük yaştaki çocukların geçmiş yıllara dair etrafındaki insanlardan duyduklarını dile getirdikleri küçük bir liste derledik.

1- Eskiden insanlar ikiye ayrılırdı; güzeller ve çirkinler. Güzeller, çok zengindi. Şampuan ve jöle alabilirlerdi. Çirkinler ise sabun ve limon kullanırdı (Nicholas, 8 yaşında).

2- Eskiden insanlar şımarık değildi. Oyuncakları, yumuşacık koltukları ve Oreo bisküvileri yoktu. Doğaya zarar vermeyen şeyler kullanıyorlardı (Leo, 7 yaşında).

3- Eskiden insanlar daha mutluydu. En azından öyle görünüyorlarmış. Bugün, çocuklar gülmeye ve mutlu görünmeye zorlanıyorlar (Johanna, 5 yaşında).


4- Eskiden insanlar, devlet ve rahipler bunun dünyanın en güzel şeyi olduğunu söyledikleri için evlenirlerdi. Şimdi ise isteyen istediği herkesle aynı evde yaşıyor. Devlet ve rahipler hiçbir şey söylemiyor (Dennis, 8 yaşında).

5- Eskiden, erkekler baba olamıyordu. Bunu uygun görmüyorlardı. Şimdi, anne ve babalar beraber çocuk sahibi oluyorlar (John, 6 yaşında).

6- Eskiden evlendiğinizde, holden yürürken cenaze müziği çalarlardı. Artık çalmıyorlar (Gustav, 5 yaşında).

7- Artık kilisede evlenilmiyor. Belediyedeki evleniliyor. Evlenmeden birisiyle aynı evde yaşamak da mümkün. En önemlisi de kendi kararlarınızı kendiniz alabiliyorsunuz (John, 6 yaşında).


8- Evlendiğinizde, gülmenize izin verilmiyordu. ‘Hayır’ diyemiyordunuz (Elin, 4 yaşında).

9- Evlendiğinizde, karşınızdaki kişiye bağlılık yemini ediyordunuz. Eğer birbirinize sadık olmazsanız ayrılmanız gerekiyordu. Bıçak ve çatalları bile paylaştırmanız gerekiyordu. Aileler, çocukları kimin alacağına kafalarına göre haber verebiliyorlardı. Eğer karar veremiyorlarsa avukata danışıyorlardı. Çocuğu baba alırsa, yemek masası için her ay para ödemek zorundaydı (Daniel, 8 yaşında).

10- Eğer çok yaşlanırsanız ve ölmek istemiyorsanız, vitamin ve ilaçlarla hayatta kalabiliyorsunuz (Rick, 5 yaşında).

11- Sabah kalktığınızda saçınızın birden beyazladığını görürsünüz. Erkekler aynaya bakar ve saçlarının beyazladığını görür. Ama bağırmak fayda etmez. Eğer yaşlılar olmasaydı, baston üreticileri ve takma diş yapan firmalar batardı (Jessica, 7 yaşında).


12- Huzurevleri, yaşlılar için köpek kulübesi gibi. Aileler tatile gittiğinde ve yalnız olmak istediklerinde, yaşlıları buraya bırakıyorlar. Tek farkı yaşlıların boynuna tasma geçirilmiyor (Anna, 7 yaşında).

13- Eğer suratınız kırışırsa, gidip estetikle düzelttiriyorsunuz. Suratınızdaki kırışıklıkları soyuyorlar ve tekrar güzel oluyorsunuz (Andrea, 9 yaşında)

14- Eskiden, diş hekimleri tehlikeliydi. Dişleri, penseyle çekiyorlardı. Hatta, yirmilik dişleri bile böyle çekiyorlardı. O kadar eğitimli değildiler (Jonna, 6 yaşında).

Çocukların söyledikleri sizi gülümsettiyse paylaşın!

Anahtar Kelimeler:
çocuk

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol