ÇİFT MAAŞ KURSAKTAN GEÇER Mİ?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Kamu görevi yürüten insanların, bu hizmetlerinin karşılığında bir yerden aylık almaları en doğal haklarıdır. Devletin, kamu görevlilerinin aldığı ücretler açısından da adil bir sistem uygulaması gerekir. Aylığın miktarı belirlenirken; mesleği edinmedeki süreç, işin zorluğu, iş güvenliği ve mesleğin toplumsal statüsü gibi kriterler esas alınmalıdır.  Böyle adil bir sistem oluşturulduktan sonra her çalışanının kendi hakkına rıza göstermesi ve bunun dışında fazladan para kazanma yollarına tevessül etmemesi gerekir. 
Geçtiğimiz aylarda kendi maaşlarının dışında başka kurumlardan huzur hakkı vb. adlar altında çeşitli  ödemeler alan insanlar olduğunu basından öğrendik. Sonra konu gündemden düştü. Oysa düzen aynen devam ediyor. 
 Hayatımda yaklaşık on beş yıl önce ilk kez bir sendikanın denetim kurulu üyesiyken, emekli maaşını alan bir yönetim kurulu üyesine huzur hakkı adı altında ikinci bir maaş verildiğini görmüştüm ve buna şiddetle karşı çıkmıştım. Daha sonra görev süresi sona erenlere de son maaşın çift ödendiğini öğrendim. Bu haksızlık beni sendikadan istifa etme noktasına kadar götürmüştü. 
Yıllar içinde,  bu çarkın kamu bürokrasisi için de döndüğünü, üst düzey kamu yöneticilerinden bazılarının çeşitli kurul ve komisyonlardan ücretler aldığını öğrenmiştim. Zaten maaşları diğer memurlara göre yüksek olan bürokratların böyle bir çarkın içinde olmasına şaşırmıştım. 
Basına yansıyan haberlerden sadece bürokratlar için değil  siyasiler için de bu çarkın işlediğini öğrenmekten hicap duydum. Temsil makamındaki bu insanlara  yeterince maaş  verilmiyor muydu ki böyle bir şeye tevessül ediyorlardı! Hele bir de  bu kimselerin ömürleri boyunca tüyü bitmemiş yetim malını korumaktan dem vuran  kişiler içinden olması; benim de gençliğimde içinde bulunduğum bir misyonun üstlenicileri olması akıl alır şey değildi. Hiç yakıştıramadım.
Bal tutanın parmağını yaladığı sistemin çarkına çomak sokmayacak mıydık biz?  Hasır üstünde uyuyan bir peygamberi örnek almayacak mıydık biz? 
Çeşitli kurul komisyon üyelikleriyle birden fazla ödeme alan insanların kendi maaşları az olduğu için böyle bir yol izleniyorsa maaşları artırılsın ve bu yol kapatılsın.  Yok, bu insanlar bulundukları devlet makamlarını zenginleşmek için kullanıyorlarsa o zaman bunun hesabını elbette hem millet hem de yüce Allah soracaktır. 
 Bakın Yüce rabbimiz ne buyurmuş?
“Malı da çok fazla seversiniz. Heyhat ! Yeryüzü paramparça edildiğinde. Rabbinin emri gelip melekler saf saf dizildiğinde. O gün Cehennem de göz önüne getirilir. İnsan o gün her şeyi hatırlar, fakat hatırlamanın ne faydası var. ‘’Keşke şu ebedi hayatım için bir hazırlık yapsaydım’’ der. O gün Allahın vereceği azap gibi hiç kimse azap veremez” (Fecr 20-26)
Yazımı, Alev ALATLI’nın meşhur sözüyle bitirmek isterim: “HER YASAL OLAN HAK HELAL DEĞİLDİR.” Kaldı ki söz konusu husus hak bile değildir.
 Doğan Ceylan

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı