6 Ekim 1917 - Albay Mustafa Kemal 7. Ordu Komutanlığı'ndan istifa ettiğini Enver Paşa'ya bildirdi...

İstifa girişiminin temeli Enver Paşa'nın Çanakkale'ye yaptığı ziyarete dayanıyor. Çanakkale'deki ziyaretleri sırasında Enver Paşa, Albay Mustafa Kemal Bey'in kıtasına uğramadan geri döndü.

Bu olayın üzerine Mustafa Kemal Bey, üssü olan Liman von Sanders'e istifa dilekçesini verdi. Elimizde bu dilekçe olmadığından içeriğini ve istifa sebebinin tam olarak ne şekilde ifade edildiğini bilemiyoruz. Fakat Liman von Sanders'in Enver Paşa'ya bizzat yazdığı mektup, olayın devamı hakkında bizi aydınlatıyor.

Liman von Sanders'in bizzat Enver Paşa'ya yazdığı Almanca mektup, bir dönem Türk Tarih Kurumu Başkanlığı da yapmış olan merhum Uluğ İğdemir tarafından yayınlanmıştır:

Liman Paşa, Albay Mustafa Kemal'in istifa dilekçesini verdiğini söyleyerek, şu satırlarla olayı özetliyor:

Bu dilekçeyi destekleyemem. Çünkü Mustafa Kemal Bey'i vatanın hizmetlerine muhtaç olduğu, çok nadir kabiliyetli ve cesur bir subay olarak tanımayı ve takdir etmeyi öğrendim... Albay Mustafa Kemal Bey ayrılmak istiyor çünkü ekselanslarının (Enver Paşa) güvenine sahip olmadığı kanısındadır. Ben ziyaretin sırf zaman yetersizliği dolayısıyla yapılamadığını ifade ettim. Şimdilik takdim etmediğim istifa dilekçesini, reddetmek lütfunda bulunmalarını rica ediyorum.

Bu mektubu alan Enver Paşa, geciktirmeden bizzat Albay Mustafa Kemal Bey'e hitaben şu cevabı yazdı (sadeleştirdik):

Rahatsızlığınızı işittim, mütessir oldum. (Mustafa Kemal Bey o sırada birtakım hastalıklardan mustaripti.) Bu defaki Çanakkale'yi ziyaretimde çeşitli mevziileri görmek istediğimden sizi ziyarete vakit kalmamıştı. İnşallah yakında afiyete kavuşur ve bugüne kadar olduğu gibi kumanda ettiğiniz kıtaların başında başarıyla vazifenizi yerine getirirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13