google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

1950’ler Kızılay. Şimdi yerinde yeller esen binanın adı Soysal Apartmanı’ydı.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

1950’ler Kızılay. Şimdi yerinde yeller esen binanın adı Soysal Apartmanı’ydı. 1966’da iş hanı oldu. Girişte Süreyya Gazinosu ve Ankara'nın ilk özel spor salonu Madam Marga vardı. 1942'de açılan Süreyya Gazinosu ise Ankara'nın en lüks lokantasıydı. Süreyya adındaki biri açmış; büyükelçiler, iş adamları, bürokratlar burada yemek yerdi. Her akşam orkestra müzik yapar, kimi özel günlerde dünyaca ünlü sanatçılar gelirdi.
İlginçtir İkinci Cihan Harbinde ise Alman elçi Von Papen savaştıkları İngiltere'nin elçisini burada görünce en uç masaya gider oturur, elçiler diyalog kurmazdı.
Süreyya'nın sahibinin asıl adı Sergey'di. 1917'de Bolşevik hadisesinden kaçan bir Beyaz Rus'tu. Bilirsiniz Beyaz Ruslar Türkiye'ye lokanta işletmeciliğini, adabıyla kaşık bıçak kullanarak medeni bir şekilde yemek yeme kültürünü getirmiş, saygın kimselerdi. Bilhassa Eminönü Karaköy'de ilk lokantaları onlar açmıştı. Türk kültürünün gelişimine büyük katkı sağlamışlardı. Geçmişte Karpiç'te şef garson olan Sergey, Karpiç'in müdavimi Atatürk'ün dikkatini çekmiş, kendisini sevmiş ve karısıyla birlikte Müslümanlığı seçmelerini istemişti. Kırmamıştı Atatürk'ü. Sergey, Süreyya olmuş, eşi Annavasili ise Asiye... 66'da Soysal yıkılınca İstanbul'a gittiler, Sergey öldü, karısı biraz işletti Süreyya'yı sonra da tarih oldu gitti...
Neyse Soysal Ankara Cumhuriyet'le birlikte Yenişehir'in (Kızılay) ilk binalarındandı. Şimdi yerinde Soysal İşhanı var. Apartmanken ülkü simalar yaşardı burada. Kim mi?
Fotoğraftaki adam DSİ’nin kurucusu Muhittin Bey. Yerde oturan ise kızı Ayşe... Bir zamanlar Kulin ailesi Soysal'da yaşardı. Kim bilir evinin alt katındaki restoranda hangi dünyaca ünlü simaları görmüştü genç kızlığında...

www.tolgaaydogan.com


Gülay Milli sayfasından alınmıştır.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol