Uzman ve Başöğretmenlik Emekliliğe Etki Edecek mi?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yetkili sendikanın görüşmeye başladığı ve diğer sendikaların tekliflerini sunduğu dönemde özellikle öğretmenlerin özlük haklarıyla ilgili bir konuya dikkat çekmek istedim. 
Öğretmenler sınava girerek yeni bir unvana uzman ve başöğretmenlik haklarına sahip oluyorlar. Bu sınavların mahiyetleriyle ilgili çalışmalar başına peyderpey yansımakta. Benim gündeme getirmek istediğim konu da uzman ve başöğretmenlik haklarının emekliliğe yansımasıyla ilgilidir. 
Birçok meslek kolunda sınavla elde edilen haklar ve unvanlar emeklilik sürecine etki ederken öğretmenlerin binbir zorlukla maratonla elde ettikleri unvanları en çok ihtiyaç duydukları bir dönemde kesintiye kurban gitmektedir. 
İnsanın aklına deli sorular geliyor. 
Ben sadece birini paylaşacağım. Acaba öğretmenler yıllarca uzman ve başöğretmen olarak görev yaptıkdan sonra emekli olurken birden bire bu özelliklerini kaybediyorlar mı?
Çalışırken uzman ve başöğretmenken emekli olurken bu yetenekleri, kazanımları birden kuş olup uçuyor mu?
Hiçbir meslek grubuyla kıyaslamaya gitmeden doğrudan bu unvanların öğretmenler tarafından kazanılmış bir hak olduğunu ve emeklilik sürecinde de bu hakkın devam etmesinin bir adalet ilkesi olduğunu vurgulayarak özellikle bu görüşmelerde dikkate alınması gerektiğinin altını çizmekteyim.
Seyit Ahmet Uzun

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ali Cengiz 7 ay önce

Sendikaların gündeme getirmesi gereken en önemli konu budur. Öğretmen'in hakkını savunuyorlarsa önce uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik ücretlerinin emekliliğe yansımasını sağlamalılar.

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak