Uzman ve Başöğretmenlik Düzenlemesinden Vazgeçilmezse Ne Olacak?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Mevcut uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik düzenlemesinden vazgeçilmezse 2023 yılının Ocak ayından itibaren:
Aynı derse girip aynı konuları anlatan, aynı işi yapan öğretmenler yaklaşık 12 bin lira, uzman öğretmenler yaklaşık 15 bin lira, başöğretmenler yaklaşık 17 bin lira maaş alacak. Kesin maaşlar TÜİK’in Ekim, Kasım ve Aralık aylarında açıklayacağı enflasyon rakamlarıyla belli olacak. Bu sebeple;
1- Herhangi bir nedenle sınavı kazanamayan öğretmenlere medyadan ve mahalli olarak baskı yapılacak.
2- Aynı işi yapıp farklı ücretler alan öğretmenlerden özellikle düşük ücret alanların geçim sıkıntısı daha da büyüyecek.
3- Çalışma barışı bozulacak, öğretmenler arasında farklı sorunlar çıkabilecek.
4- Farklı unvanlar veli ile okul idaresini, veli ile öğretmeni karşı karşıya getirebilecek.
5- Takip eden yıllarda uzman öğretmenlik sınavına girecek öğretmenler ÖBA eğitimleri ve sınav sürecinde en az 6 ay boyunca hem yaz tatillerini diledikleri gibi geçiremeyecek hem de öğrencilere maksimum düzeyde verimli olamayacak.
6- Kıdem ve emeklilik yaşı/yılı açısından bazı öğretmenler hiç başöğretmen olamadan emekli olacak.
7- Her yılın ocak ve temmuz ayında yapılacak maaş artışı ile öğretmen, uzman öğretmen ve başöğretmen maaşlarındaki fark artarak ücret dengesizliği artacak.
8- İlerleyen yıllarda uzman/başöğretmenlik yazılı sınavının iptali, içerik veya şartlarının değişmesi gibi kararların alınması durumunda  2005 yılında olduğundan daha fazla bir mağdur kitlesi oluşacak. 
9- Her yıl yapılacak yazılı sınavların zorluk derecesi aynı olamayacağından verilecek unvanlarda yıllara göre haksızlıklar olabilecek. 
10- Öğretmenlerin, bakanlığa olan güvenleri sarsılacak.
11- Öğretmenlerin sendikalaşma oranı azalacak. Bu durum ilerleyen yıllarda yapılacak olası iyileştirmeleri de baltalayacak. 
12- Öğretmenlere kurs, sınav görevi, DYK gibi görevler verilirken uzman öğretmenlere ve başöğretmenlere ayrıcalık verilebilme durumları ortaya çıkacak.
13- Maaştaki büyük farklılıklardan dolayı mobbing, ayrıştırma, ötekileştirme olayları artış gösterebilecek. 
14- Başöğretmen maaşının şube müdürlerinden fazla olması ast-üst ilişkilerine de zarar verecek. 
15- Sınav muafiyeti için yüksek lisansa yönelim artacak. Özellikle özel üniversitelerin ticari olabilecek kararları akademik alana da olumsuz yansıyacak. 
Daha onlarca sebep...
Bu sınavın gerçekleşmesi sonraki yıllarda iptal edilse bile telafisi mümkün olmayan hasarlar bırakacak. 
İnatla ve ısrarla uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik yazılı sınavlarının yapılması ve bu unvanlara niçin ihtiyaç duyulduğu ile ilgili somut, bilimsel, akla ve mantığa uygun bir durum, olay ve uygulama var mıdır? 
Hizmet yılı, kıdem, unvan, kariyer basamaklarına gerek kalmaksızın tüm öğretmenlerin taban aylıklarına aynı oranda veya miktarda bir iyileştirme daha doğru olmaz mı? 

Alıntı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol