Uzman Öğretmenlikte Süre Şartı Kaç Yıla Düşecek?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Uzman öğretmenlikteki süre şartı 8 yıl olacak. Bu süre içine ücretli öğretmenlikte geçen süreler de eklenecek.

 Bir defaya mahsus meslekte 20 yılını dolduran ve halihazırda uzman öğretmen olan öğretmenlere başöğretmenlik yolu açılacak.

 Başöğretmenlikteki 10 yıl uzman öğretmenlik şartı değişmeyecek. Buna göre 8. yılını tamamlayıp uzman olan öğretmenler 18. yılını tamamlayınca başöğretmen olacak. 9. yılını tamamlayıp uzman olan öğretmenler 19. yılını tamamlayınca başöğretmen olacak.

 Uzman/başöğretmenlik için gerekli olan sınav şartı kaldırılacak. Sınav şartı kanunla kalkacağı için bu hususta gecikme yaşanırsa son defa online sınav yapılacak. 

 Öğretmen iken uzman öğretmen, uzman öğretmen iken başöğretmen olanlara 1 derece verilmesi uygulaması devam edecek. 

 2024 yılında sınav başvuru tarihinin son günü itibariyla 8 yılını dolduran öğretmenler uzman öğretmenliğe, 20 yılını dolduran ve halihazırda uzman öğretmen olan öğretmenler başöğretmenliğe geçiş için başvuru yapabilecek. (Geçen yıl son başvuru tarihi 4 Ekim 2023’tü)

 Bütün bunlarla ilgili somut bir adım yok. Bilindiği üzere geçtiğimiz mayıs ayında eski bakan Mahmut Özer çok net bir ifade ile uzman öğretmenlik için sürenin 5 yıla düşürüleceğini açıklamış ve ardından bu hususla ilgili en küçük bir adım atılmamıştı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al