ÇALIŞIRKEN UZMAN ÖĞRETMEN- BAŞÖĞRETMEN, EMEKLİ OLUNCA DÜZ ÖĞRETMEN

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öğretmenler olarak talebimiz Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda öğretmenler maaş artışı için ünvanlarla ayrıştırılmasın, tüm öğretmenler hem çalışırken hem emekli olduklarında kaliteli  bir yaşam sürebilmeleri için gerekli maddi koşullara kavuşturulsun...
Ancak öğretmenler için Öğretmen Mağduriyet Kanunu niteliğinde kanunlarla karşı karşıya getirildik, ne yazık ki...
2005 yılında çıkarılan Kariyer Basamakları Yönetmeliği ile Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenleri sınav yaptı, sınava başvuru hakkı kazananlar sınava girdi kimi Uzman Öğretmen kimi Başöğretmen ünvanı kazandı ve  Kariyer Tazminatı  aldılar. Ancak emekli olunca, düz öğretmene indirgendiler ve  maaşlarındaki Kariyer Tazminatları kesildi.
Aradan 17 yıl geçti, uygulamada olan fakat yokmuş gibi davranılan Kariyer Basamakları  Uygulaması, sümen altında çıkarıldı.
Öğretmenler 17 yıllık mağduriyet giderilecek, adil bir çözüm bulunacak diye umarken ne yazık maaşında artış sağlayabilmek için yine Kariyer Basamakları Sınavı'na girmek zorunda bırakıldı.
Ehhh haliyle hayat pahalı, enflasyon çıldırmış, maaşlar yetmiyor, küçük de olsa maaşındaki artışa  ihtiyaç büyük, incinse de, dirense de mecburen sınav dayatmasını kabul etti öğretmenler...
Bu süreçte öğretmenlerden gelen tepkiler ve akabinde yapılacak seçim gerçeği de olunca MEB, sembolik bir sınavla yine kimi öğretmenlerimize Uzmanlık kimi öğretmenlerimize Başöğretmenlik ünvanı hakkı tanıdı ve maaşlara Kariyer Tazminatı adı altında artışlar yapıldı.
Ancak emekli olan Uzman Öğretmenlere, Başöğretmenlere yine "Sen Düz Öğretmensin" dendi ve  Kariyer Tazminatları kesildi.
Geldik 2024'e MEB'in öğretmene bakışı değişmedi.
TBMM'nin 2022'de onayladığı ÖMK'yı öğretmenler onaylamamıştı, yargıya taşındı ve Anayasa Mahkemesi bazı maddelerini iptal etti.
Bu nedenle öğretmenler için yeni bir Öğretmenlik Meslek Kanunu eli kulağında şimdilerde TBMM'de onay bekliyor.
Ancak yeni kanun da Öğretmen Meslek Kanunu'ndan ziyade Öğretmen Mağduriyet Kanunu niteliğinde oldu malesef...
Yeni ÖMK'da da çalışırken Uzman Öğretmen-Başöğretmen, emekli olursan DÜZ ÖĞRETMEN'sin, Kariyer Tazminatı hakkın sona eriyor.
Kanun yapıcılar bile farkındadır ki emeklilikle kesilen Kariyer Tazminatı tüm öğretmenler için büyük bir mağduriyettir.
Hangi kamu çalılanının emeklilikle, çalışırken elde ettiği ünvanı emeklilikle sökülmektedir?
Öte yandan Kariyer Tazminatının emeklilikle kesilmesi, öğretmenlerin emeklilik haklarını da ellerinden almaktadır, düşük maaş kaygısıyla öğretmenler emekli olamamaktadır.
Yine kanun yapıcılar farkındadır ki mevcut şartlarda öğretmen emekli maaşları yetersizdir.  
Öğretmenler emekli maaşıyla ayın ortasını bile  getirememektedir.
Bu nedenle yeni çıkarılacak ÖMK'da Kariyer Tazminatı ödemesinin emeklilikte devam etmesini sağlayan düzenleme olmazsa olmazımızdır.
Uzman ve Başöğretmenlik Tazminatları emeklilikte  de öğretmenlerin vazgeçilemez hakkıdır.
Yeni ÖMK'da Kariyer Tazminatı ödemesinin emeklilikte de devam etmesini sağlayacak düzenleme şarttır.
Kariyer Tazminatı ödemesinin emeklilikte de devam etmesini sağlayacak düzenlemenin yeni çıkarılacak Öğretmenlik Meslek Kanunu'da yer alması, büyük ve kıymetli bir kazanım olacaktır.
Bu bağlamda eğitim sendikalarının bu kazanım için ortaya ortak bir mücadele koyması  öğretmenlerin de beklentisidir.
Eğitim sendikaları bu beklentiye sessiz  kalmamalıdır. Kanun Meclisten geçtikten sonra verilecek sendikal tepki çare olmaktan çok oyalama olacaktır...

Kadriye Demirel
Eğitimci Yazar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Ümmühan Aktaş , 3 hafta önce

Sendikalar rotasyona karsi cikacaklarina ogretmenler ivin dogru bir sey yapsalar emeklilikte de başöğretmeni talep etseler

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak