Ücretli Öğretmenlik Kaldırılır mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Ücretli öğretmenliğin kaldırılma ihtimali var mı? Ücretli öğretmen kalkarsa ne olur? Ücretli öğretmenlik nedir? Ücretli öğretmenlik neden var? Ücretli öğretmenlik kalkarsa, yerine yeni bir uygulama gelir mi? Ücretli öğretmenliğin kaldırılması sonucunda, yerine nasıl bir uygulama yapılır?
Ülkemizin kanayan yaralarından biride, ücretli öğretmenliktir. MEB'e bağlı okullarda, girdikleri ders karşılığında ek ders ücreti alan öğretmenler, sözleşmeli ve kadrolu öğretmenlerle aynı görevi yerine getirdikleri halde, maalesef hiç bir özlük hakkına sahip bulunmamaktalar.
Peki ücretli öğretmenliğin kaldırılma ihtimali var mı?

 

Ücretli öğretmenlik kaldırılmaz. Kaldırılsa bile sadece ismi değişir, başka bir sistem gelir. Çünkü ücretli öğretmenler sadece boş kadrolarda görev yapmıyor.

Askere giden, doğum iznine ayrılan, geçici görev ile başka bir okula veya kuruma idareci ya da öğretmen olarak görevlendirmesi yapılanların yerine de görev yapan ücretli öğretmenler var.

Bu saydığımız durumda olan öğretmenlerin kadroları dolu görünmekte sistemde. Yani bakanlığın bu kadrolara, hiç bir şekilde atama yapma imkanı yok. Bu kadrolarda mecburen geçici görev ile öğretmen istihdamı yapılması gerekmektedir.

Bu durumda ücretli öğretmenliğin kaldırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al