Verification: 37dd5e6ee914423e

La Liga Ekibi Deportivo de La Coruna'nın Maçlarında Neden Türk Bayrağı Açılıyor?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Deportivo La Coruna, 1906 yılında kurulmuş bir İspanyol futbol kulübüdür. 93-94 sezonunda sezonu 56'şar puanla bitirmelerine rağmen averajla şampiyonluğu Barcelona'ya kaptıran Deportivo, 1999-2000 sezonunda ise 69 puanla La Liga şampiyonu olur.

Roy Makaay'lı, Victor Sanchez'li, Romero'lu, Flavio Conceiçao'lu kadrosu ile bu şampiyonluğa ulaşan Deportivo'nun ezeli rakibi Celta Vigo ise ligi 7. bitirmiştir aynı sezon.

Bu iki takım, İspanya'nın Galiçya bölgesinde bulunan iki komşu şehrin takımlarıdır.Taraftarları arasındaki rekabet sonucu Celta Vigolular, "hakaret etmek" amaçlı Deportivolulara "Los Turcos" lakabını takarlar. lâkin durum öyle olmaz. bu lakap Deportivoluların çok hoşuna gider ve resmen benimserler "Los Turcos" lakabını. "Türk gibi güçlü" şeklinde de slogan oluştururlar.


Asırlar öncesine gidelim şimdi; devir 16. yüzyılın başlarıdır. Osmanlı İmparatorluğu, dönemin en güçlü devletidir ve denizlerde Portekizlilerle de rekabet halindedir. Barbaros Hayrettin Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu, İspanya'nın Galiçya bölgesinde Portekizlilerle karşılaşır her seferinde. Ancak Portekizliler, Coruna bölgesindeki halkı vergiye bağlamış, tecavüzlerde bulunmuştur. Barbaros Hayrettin Paşa ise bölge halkına hiçbir zarar vermediği gibi onları Portekizlilerin baskılarından da kurtarır. Öyle ki Barbaros Hayrettin paşa ve donanması için bir kale bile tahsis edilir bu şehre geldiklerinde konaklayabilsinler diye.

Öbür tarafta Vigo şehrinde yaşayanlar ise Portekizlilere yardımcı olurlar ancak işler umdukları gibi gitmez ve Portekizliler uzun süre bu bölgeyi kontrol ederek İspanya kralı Şarlken'i bu sorunla uğraştırırlar.

İşte 16. yüzyılda bölge halkı ile Türkler arasında bu şekilde bir dostluk başlar ve günümüzde de aynı şekilde devam eder. Deportivo taraftarları da asıl hain sizlersiniz mânâsında Celta Vigo taraftarlarına "Portekizliler" demektedirler.

Deportivo La Coruna taraftarları, başta Yunanistan takımları olmak üzere Türkiye ile zaman zaman gerginlik yaşayan ülkelerin futbol kulüpleriyle maç yaptıklarında sahalarında mutlaka Türk bayrağı açarlar. Bunun dışında lig maçlarında da her zaman tribünlerde Türk bayrağı asılıdır. Ayrıca Deportivo taraftarları her 10 Kasım'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anarak bu görseli paylaşmaktadırlar.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al