Sorumluluk Sınavları Nasıl Yapılacak?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2023-2024 Eğitim öğretim yılı için, sorumluluk sınavları ne zaman ve nasıl uygulanacak? Sorumluluk sınavı nedir ve nasıl yapılacak? Sorumluluk sınavına ilişkin detaylar nelerdir? Sorumluluk sınav kılavuzu yayınlandı mı? Sorumluluk sınavı nedir ve kimlere uygulanır?

Millî Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Kılavuzu.
İlgi (a) Yönetmelik gereği 5-17 Şubat 2024 tarihleri arasında yapılacak olan Türk Dili ve Edebiyatı dersinin sorumluluk sınavlarının uygulanmasına yönelik yaşanan tereddütlere ilişkin Bakanlığımızdan çeşitli görüşler istenmektedir.
İlgi (a) Yönetmeliğin 45 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) bendinde “Türk Dili ve Edebiyatı ile yabancı dil derslerinin her bir sınavı; dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ölçecek şekilde yazılı ve uygulamalı olarak yapılır.” hükmü ile ilgi (b) Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde ve ilgi (c) Yönergenin 5 inci maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendinde aynı hususlara yer verilmiştir. 9/9/2023 tarihli ve 32304 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren ilgi (b) Yönetmelik ile 11/10/2023 tarihinde 86847281 sayılı Makam Onayı ile yürürlüğe konulan ilgi (c) Yönerge’de yazılı ve uygulamalı sınavlarla ilgili usul ve esaslara yönelik açıklamalar yapılmıştır. Bu doğrultuda 2023-2024 eğitim ve öğretim yılından itibaren yazılı ve uygulamalı sınavların nasıl yapılacağı da ilgi (ç) Kılavuz ile detaylı bir şekilde valiliklere bildirilmiştir.

Yine ilgi (a) Yönetmeliğin “Sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması” başlıklı 58 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendinde; “Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk iki haftası, ikinci dönemin ilk iki haftası ile son iki haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen ve bir gözcü ğretmen tarafından yapılır.” denilmektedir. Yukarıdaki açıklamalardan hareketle, tüm sınıf düzeylerinde Türk Dili ve Edebiyatı ile Yabancı Dil derslerinden yapılacak sorumluluk sınavlarının ilgi (c) Yönerge ve ilgi (ç) Kılavuz hükümleri doğrultusunda
yapılması, söz konusu dersler için her beceri özelinde ayrı komisyonlar oluşturulmadan dinleme, konuşma, okuma
ve yazma becerilerini ölçmeye yönelik yazılı ve uygulamalı sınavları sonuçlandıracak şekilde komisyon kurulması hususunu rica ederim.

 Ömer Faruk YELKENCİ
 Bakan a.
 Bakan Yardımcısı

Kaynak: mebdenhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al