Sınavlardan Muaf Tutulacak Öğretmenlerde Aranacak Şartlar?

Öğretmen haberleri ve en güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Uzman veya başöğretmenlik sınavlarından muaf tutulacak olan öğretmenlerde, hangi şartlar istenecek?
Hangi öğretmenler uzmanlık ve başöğretmenlik sınavında muaf tutulacak? 

Uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavına başvuracaklarda aranacak şartlar

Madde 8 — (Değişik:RG-07/01/2006-26046)

Kariyer basamaklarında yükselme sınavına başvurularda eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı kadrolarında bulunan öğretmenlerden adaylık dönemi hariç başvuru süresinin son günü itibarıyla;

                a) Uzman öğretmenlik için öğretmenlikte 7 yıl,

                b) Başöğretmenlik için uzman öğretmenlikte 6 yıl

                kıdemi bulunmak şartı aranır.

Sınavdan muaf olan adayların başvurularında aranacak şartlar

Madde 9 — Alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans veya doktora öğrenimini tamamlayanlar, öğretmenlik kariyer basamaklarında yükselme sınavından muaftır.

Sınavdan muaf bulunanların kariyer basamaklarında yükselmelerinde, eğitim-öğretim hizmetleri sınıfı kadrolarında bulunan öğretmenlerden adaylık dönemi hariç başvuru süresinin son günü itibarıyla;

a) Alanında veya eğitim bilimleri alanında tezli yüksek lisans öğrenimini tamamlayanlardan uzman öğretmenlik için öğretmenlikte 7 yıl,

b) Alanında veya eğitim bilimleri alanında doktora öğrenimini tamamlayanlardan başöğretmenlik için öğretmenlikte 7 yıl

kıdemi bulunmak şartı aranır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol