Sınavlar İptal Edilsin

Veli Der: Sınavların ertelenmesi sorunu çözmez, eşitsizlikleri ortadan kaldırmaz. Sınavlar uygulanmamalı, iptal edilmelidir. Eğitim Sen: Sınavlar yüz yüze eğitime geçildiğinde mutlaka telafi programı yapılarak gerçekleştirilmelidir.
Eğitim Sen ve Veli Der ayrı ayrı yaptıkları açıklamalrda yüz yüze sınavların iptal edilmesi gerektiğini söyledi.
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) liselerin aşı takvimine göre açılması ve lise sınavların iptali konusunda uyarıda bulundu.
Eğitim emekçilerine aşı
Açıklama özetle şu açıklamayı yaptı ve önerilerde bulundu:
"Aşı takvimi muğlaklığını korurken, liselerde bir yandan 12. sınıflar için yüz yüze eğitime geçilmesi, diğer yandan hızla 9., 10. ve 11. sınıflarda sınavların yüz yüze yapılmaya başlanacak olması okul nüfusunun artmasına ve hareketlenmesine yol açacaktır. Liselerde sınavların yapılmasının planlanması, gerek takvimi, gerek kapsamı ve gerekse salgın koşullarında uzaktan eğitimde yaşanan eşitsizlikleri bir nebze ortadan kaldırabilecek telafi programlarının düşünülmemiş olması nedeniyle büyük sorunlar içermektedir.
"Toplum sağlığını önceleyen bir anlayışla taleplerimiz açık ve nettir;
Eğitim emekçilerine aşı yapılmasına gecikmeksizin bir an önce başlanmalıdır.
Okulların ne zaman açılacağı, aşı takvimi, telafi programlarının kapsamı ve niteliği, okul içinde salgınla mücadele ve benzeri konulardaki karar süreçlerine, eğitim bileşenlerinin ve onların demokratik örgütlerinin katılımı sağlanmalıdır.
Liselerde birinci dönem yapılamayan sınavların yapılması kararı iptal edilmeli ve bu sınavlar yüz yüze eğitime geçildiğinde mutlaka telafi programı yapılarak gerçekleştirilmelidir."
Erteleme değil, iptal
Öğrenci Veli Derneği (Veli Der) ise çocukların sağlığı, eğitim hakkı ve geleceğine dair endişelerinin her geçen gün daha da arttığını belirtti. Veli Der şöyle dedi:
"Milli Eğitim Bakanlığı' nın temel görevi, sorumluluğu sınavlar değil, çocuklarımızın eğitimden kopuşunu engelleyen, devamlılığını sağlayan ve salgında psikolojilerini güçlü tutan önlemleri almak; uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarımızın internet erişimi ve cihaz sorununu acilen ücretsiz karşılamak, gereksinimi olan tüm çocuklara düzenli maddi eğitim desteği vermektir.
Çocuklarımız ülkemizin bugünü ve geleceğidir. Salgında uzaktan eğitime hiç erişemeyen veya düzenli, nitelikli olarak ulaşamayan, çalışmak zorunda bırakılan çocuklarımızın başarısı notla değerlendirilemez. Sınavların ertelenmesi de sorunu çözmez, eşitsizlikleri ortadan kaldırmaz. Sınavlar uygulanmamalı, iptal edilmelidir. MEB bir an önce sınavların iptal edildiğini açıklamalıdır, açıklamak zorundadır."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol