LİSELİLERİN SINAVLARI HAKKINDA GÖRÜŞLERİM!

Liseli Öğrenciler neredeyse iki aydır sınavların iptal edilmesi için mücadele ediyorlar. Neredeyse her gün liselilerin yazdığı yüzlerce mesajı erinmeden okuyorum. Milli Eğitim Bakanımızın konuyla ilgili tüm açıklamalarını da tek tek okudum. Nihayetinde edindiğim izlenimleri ve düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.
...
Bir; Milli Eğitim Bakanımız geçtiğimiz günlerde Cüneyt Özdemir'le yaptığı söyleşide 2 buçuk milyon öğrencinin internet yoluyla yüz yüze eğitime katılamadığını söyledi. Bakan Selçuk bunların bir kısmının EBA TV'den ders izleme şanslarının olduğunu ifade etti ve 1 milyon öğrenci eğitim alamadı dedi.
Basit bir hesapla 1 milyon öğrenciyi ilkokul, ortaokul ve liseye eşit olarak paylaştırdığımızda 333 bin lise öğrencisi geçtiğimiz Mart ayından bu yana hiç eğitim almadı.
**Yani Bakan Selçuk'un verdiği rakama göre hiç bir imkanı olmadığı için eğitim alamayan 333 bin öğrenci sınava girecek. **
**Hiç bir eğitim alamayan, eğitimden tamamen uzak bu öğrencileri diğer öğrencilerle eşit şartlarda sınava almak ne kadar doğru olabilir? **
...
**İki; **Geçtiğimiz Mart ayından bu yana okullar kapalıydı ancak, özel okullar bu süreçte belli dönemlerde ve uzun süre eğitim verdi. Ayrıca **kurs merkezleri de çok uzun süre açık **kaldı. **(Bu arada çocuğu özel okulda okuyan bir veliyim aynı zamanda) **
Yani bazı öğrenciler diğer öğrencilere göre daha fazla eğitimin içinde kalmayı başardılar. Eğitimden hiç kopmayan öğrencilerle, zor şartlar altında canlı derslere katılmaya çalışan öğrenciler eşit şartlarda sınava girecekler. Bunun yeterli eğitim alamayan öğrencilere haksızlık olacağını düşünüyorum...
...
**Üç; **İmkanı olduğu halde **derslere katılmayan öğrenci var mıdır? Evet, vardır. Canlı ders saatinde sokaklarda fink atan öğrenci var mıdır? Evet vardır. Oyun oynamak, sosyal medyada dolaşmak için internet bulan ama canlı ders için bulamayan öğrenci **var mıdır? Evet vardır.
Ama tüm bunlar milyonlarca öğrencinin imkanı olmadığı için uzaktan eğitime katılamadığı gerçeğini değiştirmez. Kapalı olan yüzbinlerce işletme ve buralarda çalışan milyonlarca kişinin çocuklarını bir düşünmek lazım. O evlerde neler yaşandığını bir düşünelim lütfen.
Eğitimde fırsat eşitliğinde makasın kat be kat açıldığı bir dönemde tüm öğrencilere eşit şartlarda sınav yapmayı doğru bulmuyorum.
...
**Dört; **2 Mart tarihinden itibaren **bazı illerde tüm liseler yüz yüze eğitime başlarken, bazı illerde ise uzaktan eğitime devam **edilecek. Yüz yüze eğitim alan öğrencilerle, uzaktan eğitim alan veya hiç eğitim alamayan öğrencilerin tamamını aynı kefeye koymayı ve eşit şartlarda sınava almayı doğru bulmuyorum.
...
NEREDEN NASIL BAKIYORUZ?
Yukarıda yazdım. Çocuğum özel lisede okuyor. Liselerdeki sınav sorununa çocuğu özel okulda okuyan ve eğitimden kopmayan bir baba gözüyle bakabilirdim. Böylece her öğrencinin eğitimden hiç kopmadığı sonucuna ulaşabilirdim.
Ya da parkta sigara içen ve telefondan video izleyen üç gence **"Uzaktan eğitiminiz yok mu gençler, burada ne geziyorsunuz?" **şeklinde sorduğu soruya verilen "Boş ver hocam dersi ya!" cevabını alan öğretmen gözüyle bakabilirdim. O gözle baksaydım, uzaktan eğitime katılmayan tüm öğrencilerin imkanları olduğu halde sırf haylazlıklarından dolayı derse katılmadıkları sonucuna ulaşırdım.
Ama ben henüz vicdanımı kaybetmedim. Ben henüz** gerçeklere gözümü kapamaya **başlamadım. Ülkemin gerçeklerini, milyonlarca öğrencinin durumunu çok iyi gözlemleyebiliyorum.
Sosyal medyada **sınavlar iptal olsun **diye feryat eden **her öğrencinin haklı olduğuna inanmıyorum. **
Ancak onlara inanmıyor olmam, milyonlarca öğrencinin bu süreçte eğitimden uzak kaldığı gerçeğini değiştirmez.
...
Son söz olarak;
Sınav kararının, zaten eğitimden uzak kalan bunca gencimizi mağdur etmeyecek şekilde yapılacak bir değerlendirme sonucu verilmesinin ve gençlerimizi üzmeyecek bir karar alınmasının doğru olacağına inanıyorum.
Zaten zor bir süreçten geçen, hayatlarının en önemli bölümünde eğitimden uzak kalan ve belki de gelecekleri tamamen değişen gençlerimizi anlama vaktidir diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
**DİPNOT: Sınav olmasın demiyorum. Bir yıldır eğitimden uzak kalan yüzbinlerce öğrenciyi mağdur etmeyecek bir çözüm bulunsun istiyorum. **

Kaynak: 

Ali Çam

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol