LGS Sınavında Görevlilerin Yapması Gerekenler?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

SINAV GÖREVLİLERİNİN DİKKATİNE
09/12/2016 Tarih 29913 Resmi Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarih ve 6764 sayılı Millî  Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı 
Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 12.  Maddesi 2. Fıkrası gereğince, sınav uygulamaları kapsamındaki fiilleri işleyen görevlilere  işlediği fiilin türüne göre cezai müeyyideler getirilmiştir.
Sınav binasına cep telefonu ya da diğer iletişim araçları ile girilmesi kesinlikle yasaktır. Sınav paketlerinin açılması ve sınav evrakı dönüş zarfının kapatılması 10. ve 11. sayfada yer  alan talimatlara göre yapılacaktır. Sınav evrakı dönüş zarfında bulunan “yapışkan koruyucu  bandı” kesinlikle, sınav evraklarını zarfa koyduktan sonra kaldırınız.
Sınav Adı: Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav 2024 Sınav Tarihi ve Saati: 2 Haziran 2024 Pazar günü, tüm sınav merkezlerinde Türkiye saati ile  birinci oturum saat 09.30’da, ikinci oturum ise 11.30’da başlayacaktır.
Merkezî Sınavda birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika; ikinci  oturum ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacaktır. Sınav Bilgileri: Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din 
Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil, ikinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri  derslerinden sorular yöneltilecektir.
Sınava Giriş: Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için  öğrenciler, birinci oturum için en geç saat 09.00 ve ikinci oturum için en geç 11.10’da sınava  gireceği binada salonlara alınmak üzere hazır bulunacaktır.
Öğrenciler, onaylı sınav giriş belgesi ile geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus  cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlilik süresi devam eden pasaport, yabancı  uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından  verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) kontrolü yapılarak sınava alınacaklardır.
 Geçerli kimlik belgesi ve onaylı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava  alınmayacaktır.
 Öğrenciler, nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, barkodlu-karekodlu  geçici kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep belgesi ile sınava alınabileceklerdir.
Onaylı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler için sınav giriş belgesi Bina Sınav  Komisyonu tarafından sistem üzerinden alınarak onaylanabilecektir.
T.C. MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI SINAVLA ÖĞRENCİ ALACAK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINA İLİŞKİN MERKEZÎ SINAV 2024 *DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR*
Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav 2024

Öğrenciler, sınav salonlarına alınırken üzerlerinde kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insülin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri)  hariç, çanta, cüzdan, cep telefonu, telsiz, radyo, saat, bilgisayar, kamera ve benzeri iletişim araçları ile depolama kayıt ve veri aktarma cihazları, kablosuz iletişim sağlayan cihazlar ve  kulaklık, kolye, küpe, bilezik, yüzük, broş ve benzeri eşyalar ile her türlü elektronik ve/veya  mekanik cihazlar, databank sözlük, hesap makinesi, kâğıt, kitap, defter, not vb. doküman,  pergel, açıölçer, cetvel vb. araçlar, delici ve kesici aletlerle sınav binasına alınmayacaktır.
Öğrencilerin bu araçlarla sınava alınmayacağı, sınav anında yanında bulunduğu tespit edilirse  sınav kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle sınavının tutanakla geçersiz sayılacağı hususunun  mutlaka duyurulması gerekmektedir.
Öğrenciler sınav salonlarına bandajı çıkarılmış şeffaf pet şişe içerisinde su getirebileceklerdir.
1. SINAVA İLİŞKİN ÖZEL DURUMLAR
Merkezî Sınavda her sınav binasına yedek olarak 20 (yirmi) adet cevap kâğıdı, 20 (yirmi) adet  soru kitapçığı, 1 (bir) adet Salon Yoklama Listesi ve 1 (bir) adet Sınav Evrakı Dönüş Zarfı diğer  sınav evrakı ile birlikte gönderilecektir. Bu evrak, gerektiğinde yedek salonda sınava girecek  öğrenciler için ve baskı hatası durumunda kullanılacaktır.
Sınava girecek öğrencilerden, Bölge Sınav Yürütme Komisyonu tarafından değerlendirilerek başvurusu kabul edilenler bulundukları il ve ilçelerdeki sınav binalarının yedek salonlarında  sınava alınacaklardır. Bu öğrencilerle ilgili alınacak sınav tedbir hizmetleri, il millî eğitim  müdürlüklerine gönderilen 03.05.2024 tarihli ve E-39339088-480.07-101517321 sayılı yazı  doğrultusunda Bölge Sınav Yürütme Komisyonu tarafından tespit edilecek ve Bina Sınav  Komisyonu bilgilendirilecektir.
Sonradan ortaya çıkan sebeplerle sınav tedbir hizmeti alması gereken öğrencilerin uygun sınav  tedbir hizmetini alabilmeleri için gerekli işlemler, il millî eğitim müdürlüklerine gönderilen  03.05.2024 tarihli ve E-39339088-480.07-101517321 sayılı yazı ve Sınavla Öğrenci Alacak  Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav 2024 Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’nun  ilgili hükümlerine göre Bölge Sınav Yürütme Komisyonunca yapılacaktır. Öğrencinin sınav  süresinin değişmesi durumunda, giriş belgesinde yazan sınav süresi dikkate alınmayacaktır. 
Öğrencinin tek kişilik salonda sınava alınması gerekiyorsa, öğrenci yerleştirildiği okulun yedek  salonunda yedek sınav evrakıyla sınava alınacaktır. Öğrencinin sınava girdiği salon yoklama  listesinin tutanak bölümüne gerekli açıklama yazılacaktır. Tek kişilik salonda sınava katılacak  öğrencinin sınava gelmemesi durumunda sınav paketi açılmayacaktır.
Bu sınavda her ile Bölge Sınav Yürütme Komisyonu kararı ile zaruri durumlarda kullanılmak  üzere birer adet il yedek sınav kutusu gönderilecektir. İl yedek sınav kutusu içinde yedek cevap  kâğıtları ile birlikte 4 (dört) adet normal soru kitapçığı, 2 (iki) adet hiç görmeyen soru kitapçığı ve 2 (iki) adet 18 punto büyüklüğünde soru kitapçığı bulunmaktadır. Ayrıca Ankara, İstanbul  ve İzmir il yedek sınav kutusuna ikişer adet farklı dersler kitapçığı konulmuştur. Bununla  birlikte evde/hastanede sınav tedbir hizmeti talep eden öğrencilere yönelik Ankara, İstanbul ve  İzmir illerine ikişer adet; diğer iller için ise birer adet yedek sınav uygulama çantası gönderilecektir

Kılavuza Ulaşmak için TIKLAYINIZ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Threads beğeni satın al

backlink Spor haberleri fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak