LGS den kaç tane tam puan alan çıkar?

Matematik soruları zormuydu? Zordu ama asıl sorun bu mu? 
2018 LGS    18 kişi
2019 LGS  565 kişi
2020 LGS  181 kişi
2021 LGS  ???
Asıl önemli iki nokta bir tek sınav ile yıllar boyu süren eğitimin değerlendirilmesi ve kaliteli eğitim alabiliceginiz okulların % 5 öğrenciye yetmesi.
Şöyle söyleyeyim her iki öğrenciden bir tanesi  takdir veya teşekkür belgesi alıyor. Bu belgeler hiç bir işe yaramıyor sadece ailelerin gözünde çocuklarının başarılı bir öğrenci olduğu düşüncesini perçinliyor. Geçen yıl LGS ye 1.2 milyon öğrenci girdi. Kaliteli eğitim veren diye adlandırdığımız kurumların kapasitesi ( tercih edilen) 50.000 civarında ( bakmayın 150-200 bin gibi rakamlar var zorlama ama kesinlikle tercih edilmeyen okullar.
Yani öğrenci 1.150.000 kişiyi bu yarışta geçmez ise başarısız adledilecek  
Şahsi düşüncem her yıl merkezi 4 sınav yapılıp ( her tatil öncesi birer sınav) , 4 yılın sonunda not ortalamaları ile okul tercihi yapılmalı. Tek bir sınav üzerinden öğrenci değerlendirmek yanlış. Hele ki bazı kurumlarda sınav sorularının geçmişte çalınmış olduğu gerçeği de var iken. 
Daha yapılması gereken çok şey var tabiki , matematik alanında yetersiz eğitim verilmesi, özel okulların sınava yönelik öğrenci yetiştirmesi, fırsat eşitsizliği, yetersiz derslik, yetersiz öğretmen sayısı hatta ikili eğitim gören bir okulda okumak ile tam gün eğitim veren bir okulda okumak bile en büyük adaletsizliktir bence ......

Alıntı: Serkan Adıgüzel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol