LGS 2021


Neden neden neden!
Bir bakanlık ki kendi anadilinin gereği olan dilbilgisini çıkartıyor sınavdan. Tamam eyvallah, peki yazım kuralları, söz sanatları, noktalama işaretleri neden sorulmadı sınavda. Sorulmayacağını söylemiştiniz de biz mi bilmiyorduk!
Öğrencilerimizin bu kadar çalıştığı, emek verdiği, ailesinden-arkadaşlarından uzak kaldığı bir dönemde öğrenci için gerekli bilgilendirme neden yapılmıyor?
Matematik ve Fen Bilimleri sınavları pandemi döneminden geçmekte olan çocuklarımız işin oldukça acımasız değil mi? Kalem oynatamayan öğrencilerimiz var ki bazılarından dereceler bekliyorduk. Bu kadar zor sorular sorarak öğrencilerimizi ümitsizliğe, başarısızlık duygusuna mı sürüklemek istiyorsunuz? Bir milleti başaramadığı için yavaş yavaş yıllar içinde matematik aptalı gibi göstermekle, böyle hissettirmekle ne kazanmayı hedefliyorsunuz?
Zor sorular olmasın demiyoruz ancak neden matematik ortalaması ülke genelinde 2-3’lü rakamlarla zikrediliyor? Asıl amaç nedir?
Bu kadar mimari eseri yapanlar bizim atalarımız değil miydi?
Çocuklarımızdan biri, birkaçı, pek çoğu ile sınav öncesi de sonrası da konuştuk, konuştuk, konuştuk... Bazıları kendini odasına kapattı ve hiçkimseye konuşmak istemiyor. Pek çoğunun psikolojik destek alması gerekiyor. Amaç bu muydu?
Pandemi yaşıyoruz hep birlikte, öyle ki bizim kuşak ve öncesi böyle bir salgınla mücadele etmek zorunda kalmadı. Çocukların nasıl bir ruh halinde olduğunu göremiyor ya da onların ruh halini umursamıyor muyuz?
% 10’u seçmek için bu kadar çabalarken %90 için ne yapmayı düşünüyoruz ve yapmak için neyi bekliyoruz!

Alıntı: Ahmet Kafkas
 

Anahtar Kelimeler:
Lgs 2021

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol