Aöf Sınavları İle İlgili İpuçları
 • AÖF sınav sorularını “test çözme teknikleri”ne uygun çözünüz..
 • Önce sadece % 100 bildiğinize emin olduğunuz şıkkı işaretleyiniz.
 • Geri kalan cevaplanmamış soruların hepsinde; işaretlediğiniz şıklardan en az hangi şık işaretlenmiş ise o şıkkı işaretleyiniz.
 • Sınavlar hayatımızın bir parçası haline geldi. Bazılarımız bu sınavları zorlanarak da olsa geçerken, bazıları maalesef başarısız olmaktadır. Bu başarısızlığın nedeni bize gore, kesinlikle “yöntem eksikliğidir.” Eğer“doğru yöntem” bulunursa başarı peşinden gelecektir.

Gireceğiniz AÖF sınavları test teknikleri kullanılarak hazırlanmış sınavlardır.
“Bilimsel test hazırlama teknikleri”ne göre soruların doğru cevapları belirli ölçüde birbirine yakın olmak zorundadır.Yani 30 soruluk bir sınavda her seçenekten ortalama 6 yada buna yakın sayıda doğru cevap bulunur. Bu dağılım bazı seçeneklerde 4’e kadar inebilir, bazı seçeneklerde ise 8’e kadar çıkabilir. Yani ortalamadan 2 sapma olabilir.
Bu sonuçlardan hareketle, eğer kesin olarak bildiğiniz 12 soruyu işaretleyip kalan soruları hiç okumadan en az işaretlenmiş seçeneği işaretlerseniz, en az işaretleme sayısına bağlı olarak birkaç tane daha doğru cevabı bulma şansınız olacaktır.
Mesela 30 soruluk sınavda işaretlediğiniz soruların şıklara göre dağılımı şuşekilde olsun: 4 A, 3 B, 6 C, 2 D ,5 E. Bu cevaplarınız doğru ise, geriye kalan soruları hiç okumadan en az  işaretlediğiniz seçeneği işaretleyebilirsiniz. Bilerek işaretlediğiniz bu 20 sorunun tamamı doğru ise 67 alırsınız.Eğer kalan seçenekleri en az işaretlediğiniz D seçeneği olarak işaretlersiniz, kalan 10 sorudan 4 sorununuzun daha doğru olma ihtimali çok yüksektir ki, buda size ilave olarak 13 puan daha kazandıracak ve sınav notunuz 80’e yükselecektir.
Bu yöntemi uyguladığınızda, aynı bilgi düzeyinde ve aynı doğru soru sayısına sahip olabileceğiniz bir sınavda, daha yüksek not alacaksınız.

Aöf Test Çözme Teknikleri

Test çözme teknikleriyle ilgili vereceğiniz ipuçları soruları zorlanmadan çözmenize yardımcı olacaktır. Soru çözme teknikleri için ipuçları şunlardır.

 • Soruyu çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın. Testi hazırlayan kişinin ne demek istediğini düşünüp durmayın. Cevabınızı ayrıntıya indirip yanlış yola gitmeyin.
 • Ana kelimelerin altını çizin.
 • İki cevap da birbirine benziyorsa, cevap, büyük ihtimalle ikisi de değildir.
 • İki şık birbirinin zıttıysa, bunlardan biri doğrudur.
 • Yanlış olduğuna kesin emin olmadıkça, ilk tahminde bulunduğunuz cevabı değiştirmeyin.
 • Negatif sorulara ve size yönlendirecek soru sözcüklerine dikkat edin.
 • Eğer şıkların içinde hepsi, her zaman ve hiçbiri veya boş gibi cevaplar varsa genellikle yanlıştırlar.
 • Bazen, çoğunlukla,bazıları gibi şıklar da çoğunlukla doğrudurlar.
 • Doğru cevabı bilmiyorsanız, yanlışları bulmaya çalışın.
 • Kelimelerin anlamını bilmeden bir seçeneği elemeyin.
 • Cevapları okuyun. Aldanmamaya dikkat edin.Soruyu hazırlayan, ilk şıkkı neredeyse doğru cevap diye gösterip diğer cevapları okumadan onu işaretlemenizi isteyebilir.
 • Aynı dersin cevaplarını cevap kağıdına aynı anda geçirin. Bu, zamankazanmanızı sağlayacaktır.
 • Çoğunlukla uzun ve karışık gibi gözüken cevaplar genellikle doğrudur.
 • Özellikle çok basit ve doğru gibi görünen seçeneklere şüphe ile yaklaşın.
 • Bir soruyu ilk okudugunuzda zor geliyorsa vazgeçmeye kalkışmayın. Soruya başka bir açıdan bakın, kendi kelimelerinizle cümleleri yeniden kurun.
Anahtar Kelimeler:
Aöf Sınavları İle İlgili İpuçları Ve Test Çözme TeknikleriAöf Sınavları Test Çözme TeknikleriAnadolu Üniversitesi Aöf Açıköğretim SınavlarıAnadolu üniversitesiAöfAçıköğretim SınavlarıAöf Test Çözme TeknikleriSoru çözme TeknikleriAÖF Sınavları Test TeknikleriAçık öğretim Soruları TestAçık öğretime Nasıl GeçilirAçıköğretim Ders Geçme TaktikleriAçıköğretim Fakültesi Sınav Geçme TaktikleriAçıköğretim Fakültesi Sınavlarından Nasıl GeçilirAçıköğretim Geçme YöntemleriAçıköğretim Ilahiyat Test çözAçıköğretim Nasıl GeçilirAçıköğretim Online Soru çözmeAçıköğretim Sınav Geçme TaktikleriAçıköğretim Sınav Soru DağılımıAçıköğretim Sınav Soruları Test MiAçıköğretim Sınav TeknikleriAçıköğretim Sınavını Nasıl GeçilirAçıköğretim Sınavları Nasıl GeçilirAçıköğretim Sınavlarıyla Ilgili YorumlarAçıköğretim Sınıf Geçme YöntemleriAçıköğretim Soru TestiAçıköğretim Soruları Test Mi Klasik MiAçıköğretim Test Soruları IndirAçıköğretim Testleri çözAof 2 HileleriAof 2021 HileleriAöf 2021 Sınavla Ilgili YorumlarAof 3 HileleriAöf Ara Sınav Konu DağılımıAöf Ara Sınav TestleriAöf Bütünleme Sınav TaktikleriAöf Bütünleme Sınavını Nasıl GeçerimAöf Bütünleme Sınavıyla Ilgili YorumlarAöf Deneme Sınavı çözAöf Ders Geçme TaktikleriAöf 2021 Ders Geçme Taktikleri2021 Aöf Ders Geçme Taktikleri2022 Aöf Ders Geçme TeknikleriAöf Final Sınav Konu DağılımıAöf Final Sınavı Soru DağılımıAöf Final Sınavı Konu DağılımıAöf 2021 Final Sınavı Soru DağılımıAöf Final Sınavı Soru SayısıAöf Final Sınavında ünite Soru DağılımıAöf Final Soru Dağılımı2021 Aöf Final Soru DağılımlarıAöf Final Soru SayısıAöf Geçme YöntemleriAöf Geçme YöntemiAöf Ilahiyat Arapça Soru çözümleriAöf Ilahiyat Online Soru çözAöf Ilahiyat Soru çözAöf Ilahiyat Soruları çözAöf Ilahiyat Test çözmeAöf Ingilizce 2 Yi Nasıl GeçerimAöf Ingilizce Ders Geçme TaktikleriAöf Ingilizce Geçme YöntemleriAof Ingilizce Nasil GecerimAöf Ingilizce Sınav TeknikleriAöf Ingilizce Sınavını Nasıl GeçerimAöf Ingilizce Testi çözAöf Işletme Online Soru çözAöf Işletme Sınav Konu DağılımıAöf Işletme Sınıf Geçme TaktikleriAöf Kredili Sistem Sınav TüyolarıAöf Matematik Testi çözAöf Online Soru çözümüAöf Online Test çözAöf Online Test çözmeAöf Sallama TeknikleriAöf şikayet Dilekçesi örneğiAöf şikayet KutusuAöf şikayet Mail AdresiAöf şikayet NumarasıAöf şikayet TelAöf şikayet TelefonuAöf Sınav çalışma TeknikleriAöf Sınav Geçme TaktiğiAöf Sınav Geçme Taktikleri2021 Aöf Sınav Geçme TaktikleriAçıköğretim IçinAçıköğretim Sınavları İle İlgili İpuçlarıAöf Online Ara SınavlarıAçıköğretime Yeni Kayıt Olanlara İpuçları Ve Püf NoktalarAÖF Güz Dönemi Ara Sınav TarihleriAÖF Geçmiş Yılların SorularıAöf Sınavları Nasıl GeçilirAöf Soruları Nereden çıkıyorAöf İngilizce 2 Nasıl GeçilirAçıköğretim KurallarıAÖF Arapça Geçme TaktikleriAöf Hangi Kaynaktan çalışmalıyımAöf çıkmış Sorulara çalışmak YeterlimiAÇIK ÖĞRETİM SINAVLARI İLE İLGİLİ İPUÇLARI

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol