2021 Yılı LGS'de Çıkacak Olan Sorular

2021 Yılı LGS'ye sayılı günler kaldı. Salgın nedeniyle geçtiğimiz sene olduğu gibi, bu senede milyonlarca öğrenci tam olarak hazırlanmadan LGS'ye girecek.
Aileler endişeli. 6 Haziran tarihinde gerçekleştirilecek olan LGS'de öğrenciler, tüm konulardan sorumlu tutulacaklar. 
Uzmanlar 2021 Liselere Geçiş Sınavı (LGS)'de hangi soruların ve konuların çıkacağını açıkladı.
Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı örnek soruları değerlendiren uzmanlar, bu sene LGS'de çıkacak sorulara ilişkin ipuçları verdiğini belirttiler

Milyonlar öğrenci LGS'ye hazırlanırken, soruların hangi konulardan geleceğini de merak ediyor. Gelen son dakika haberine göre; MEB, 6 Haziran’da yapılacak LGS için örnek soru kitapçığını geçtiğimiz günlerde yayımladı. Yeni soru tiplerinde günlük hayatı sorgulayan, güncel olayları kapsayan sorular dikkat çekiyor. İşte son dakika haberinin detayları...
Son dakika haberi... 6 Haziran'da yapılacak Liselere Giriş Sınavı'na 2 aydan daha az bir zaman kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sınavda çıkacak soru tiplerine ilişkin önemli bir referans olan nisan ayı örnek soru kitapçığını geçtiğimiz günlerde yayımladı. Hemen hemen tüm derslerde günlük hayatı sorgulayan, güncel olayları kapsayan soruların olduğu dikkat çekiyor.
Bilfen Ortaokulları Bölüm Başkanları örnek soruları SABAH'a değerlendirdi ve sınava hazırlanan öğrencilere şu önerilerde bulundu:

MATEMATİK: Örnek soruların konu dağılımını incelediğimizde işlenen tüm konulara yer verildiğini görebiliyoruz. Soruları incelediğimizde bunların günlük hayatın içindeki matematiği sorgulayan sorulardan oluştuğunu, sorularda problemin içerisindeki verileri doğru okuyup yorumlamaya yönelik ifadelerin yer aldığını ve soruların yaşanan hayatı, güncel olayları kapsadığını görebiliyoruz.

FEN BİLİMLERİ: Öğrendiğimiz teorik bilgileri günlük yaşam ile ilişkilendirmeyi ya da günlük yaşantımızda meydana gelen olayların arkasında hangi bilimsel gerçeklerin olduğunu açıklayabilmeyi başarmak, bu sınav formatında oldukça kıymetlidir.


PARAGRAFLAR KISALDI

TÜRKÇE: Sınavın bu yıla mahsus olmak üzere dil bilgisi konularını içermeyeceğini biliyoruz. Paragraflar da daha kısa olacak. Bu durumun Türkçe dersi adına çocukların konu yükünü azalttığını söyleyebiliriz.

İNKILAP TARİHİ: Kavram bilgisini ve harita okuma becerisini ölçen, ezberlemeye yönelik değil, neden-sonuç bağlantısı kurduran, öğrendikleri bilgileri transfer ve analiz edebilme becerisini ölçen sorularının yer alacağı düşünülüyor. Bu yıl yayımlanan soruların düzeyinin, önceki yıllarda yayımlananlara göre daha zor olduğu söylenebilir.

Kaynak:CEYDA KARAASLAN-Sabah


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol