Öğretmenlik Meslek Kanunu İçin Kim Ne Yapmaya Çalışıyor!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Son günlerde meslek kanunu üzerinden bazı sendika yönetici ve üyeleri sosyal medya aracılığıyla ,sahte hesaplarla eğitim çalışanlarını huzursuzluğa sevk eden yalan,yanlış açıklamalar ve davranışlar sergiliyorlar.
Yine bazı şahıs ve kuruluşlar ise; 
“Böyle bir zamanda sendika üyesi olmamak bir erdemdir. Sendikalardan istifa etmek ise daha büyük bir erdemdir.” Paylaşımları ile kamu çalışanlarını yanlış yönlere,teşkilatsız,sendikasız bir yapıya  sevk ediyorlar.
Bunu yapanların çoğu da sahte hesap üzerinden paylaşım yaptığı görülmektedir.
Bunlara inanıp ‘istifa edelim’ diyenlerde çıkabiliyor.Bu tür davranış sergileyenlerin demokrasi karşıtı bazı çevrelerin oyunu olduğunu bilmek gerekir.Bu oyunlara gelmemek lazım.Var olanı daha ileriye taşımak yerine ,var olanı yok etme anlayışı aydın insanların işi olamaz.Köhnemiş ,cahil bir zihniyetin,demokrasi karşıtı bir anlayışın ürünüdür.
Çıksa birisi dese ki,’Tüm siyasi partileri ,STK’ı kapatalım’ ,dese ne dersiniz.’Haydi oradan’ diyerek dikkate almazsınız.
Bu türde davranış sergileyenlerin sözlerine itibar etmemek lazım. Milletler ve devletler gerçek demokrasi ile STK ‘ın daha güçlü hale getirilmesi ile gelişirler,büyürler.
Eğitim çalışanlarının mali,özlük haklarıyla ilgili ciddi sorunları vardır.Tabi ki bunlardan birisi de ‘Öğretmenlik meslek kanunudur’.
Öğretmenlik meslek kanunu bugünün değil ,2005 yılından bu tarafa önemli sorunlardan birisidir. 
2005 yılından bu tarafa neler yapıldığını bilip,yorum yapmak daha doğru olacaktır.
Türk Eğitim Sen 17 senedir yapılması gereken her şeyi yapmıştır.Türk Eğitim Sen’e laf ederken , 17 senelik  tarihi süreci,yapılanları iyi incelemek gerekir.
Anayasa mahkemesinin kariyer basamakları düzenlemesinin bazı maddelerinin iptal kararından sonra MEB bir düzenleme yapmamıştır.
Bazı öğretmenlerimiz uzman ,başöğretmen olurken çok sayıda öğretmende bu haktan mahrum kalmıştır.Anayasa mahkemesi kararı sonrasında MEB tarafından düzenleme yapılması İçin Türk Eğitim Sen tarafından sürekli baskılar,basın açıklamaları yapılmıştır.
Öğretmenlerimizin bir kısmı ‘sınav bir defa yapıldı,başkaca da yapılmadı,ne zaman sınav yapılacak’ derken Türk Eğitim Sen sınav yapılmasına 2005 yılından bu tarafa karşı çıkmış,sınavsız bir düzenleme yapılmasını talep etmiştir.
Türk Eğitim Sen’in tavrı 2005 yılından bu tarafa öğretmenlik mesleğinin sadece BİLME  mesleği değil bildiğini aktarma işi olduğunu söyleyerek ,on yılını dolduran her öğretmen uzman, 20 yılını dolduran her öğretmenin de başöğretmen olmasını bunun herhangi bir şarta bağlı kalmaksızın uygulamasını istemiştir. Dolayısıyla esas alınması gereken tek ölçüt tecrübe yani hizmet yılı olmalıdır. Türk Eğitim Sen 2005 yılında olduğu gibi dünde,bugünde başta sınav şartı olmak üzere öğretmenlerimizi mağdur edebilecek tüm düzenlemeleri reddetmiş ve  yargıya taşımıştır.
Türk Eğitim Sen’in uzman öğretmenlikte sınav yapılmasın tavrını,Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer bir Tv Proğramında açıkça ilan etmiştir.
Öğretmenlik meslek kanunu‘nun yeniden gündeme getirildiği  23 Ekim 2018 tarihinden itibaren ise , her düzeyde ve her şekilde mücadele ortaya konulmuş, görüşmeler, yazışmalar, eylemler, kampanyalar, sosyal medya gündem çalışmaları ve nihayetinde yargı süreci ile eğitim çalışanlarının beklentilerinin sesi olmuştur.TBMM görüşmelerine katılım sağlanmıştır.
Hal böyle iken bir takım kendini bilmezlerin Türk Eğitim  Sen’e ileri-geri laf ederek ‘istifa’ çığırtkanlığı yapmaları  anlaşılır değildir.Karın ağrıları,hazımsızlıkları  Türk Eğitim Sen’in büyümesidir,çalışanlar tarafından kabul görmesidir.
Öğretmene müjde diye sunulan ‘Öğretmenlik meslek kanunu’ öğretmenin itibarını zedelemiş,öğretmenler arasında huzursuzluğa yol açmıştır.Bunun baş mimarı MEB olup diğeri de buna sessiz kalan ‘YETKİLİ ‘ ama ‘ETKİSİZ’ olan sendikadır.
Meseleye Türk Eğitim Sen açısından baktığımızda her türlü mücadele verilmiştir. Kadük,yetersiz ,öğretmenin itibarını ve saygınlığını azaltan yasal düzenlemeye karşı gereken tepki tabi ki gösterilmelidir.
Tepki gösterilecekse bu tepki…yetkili sendikaya diğeri de MEB olmalıdır.
Ayrıca bu güne kadar ‘Meslek kanunu’ ile ilgili hiç bir şey yapmayıp Türk Eğitim Sen’ i hedef tahtasına koyanlar olup,Sendikalardan istifa paylaşımlarının bir kısmının altında bazı Eğitim İş yöneticilerini görmekteyiz.
Tespit ettiklerimize gereken cevaplar verilmiştir.T…. İli Eğitim İş Bşk gibi…
Bugüne kadar bir şey yapmayacaksın ,TBMM açılışını sabote ederek eski yaptıklarını temize çıkarmak İçin Ata’nın huzuruna çıkacaksın.Bunu kimse yemez,eski yaptıklarının üstünü kapatmaz.Herkes kimin ne yaptığını,hangi yolda yürüdüğünü biliyor.Kendinizi aklayamazsınız.Yolunuz belli,niyetiniz belli.Eğitim İş içerisinde çok saygın,vatansever,Atatürkçü üyelerde bulunmaktadır.Çağrım bu arkadaşlara, nereye üye olduğunuzun değerlendirmesini lütfen yapınız. Yanlış yapan,yanlış yolda olan yöneticilerinizi uyarınız. 
29 Aralık 2021 tarihinde Eğitim -İş ile ilgili bir paylaşım yapmıştım. 
Eğitim İş ‘i iyi tanıyınız.o gün ki paylaşımım;
“EĞİTİM-İŞ”, BU NE İŞ?
Görüntüler her  şeyi ortaya koyuyor.
Ne söylerseniz söyleyin,kendinizi nasıl savunursanız savunun,BOŞ.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol