Öğretmenlere Becayiş Sistemi Uygulanıyor mu?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin il içi, iller arası ve mazeret tayini sorunları her yıl giderek artıyor. MEB karşılıklı yer değişikliği olan "BECAYİŞ" uygulamasını geçmişte olduğu gibi tekrar hayata geçirmelidir.
Bir çok kurumda uygulanan BECAYİŞ Milli Eğitim Bakanlığı tarafından da uygulanabilir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Karşılıklı olarak yer değiştirme:” başlıklı 73. Maddesinde; “ Madde 73 – (Değişik: 30/5/1974 – KHK-12; Aynen kabul; 15/5/1975 - 1897/1 md.) Aynı Kurumun başka başka yerlerde bulunan aynı sınıftaki memurları, karşılıklı olarak yer değiştirme suretiyle atanmalarını isteyebilirler. Bu isteğin yerine getirilmesi atamaya yetkili amirlerince uygun bulunmasına bağlıdır.” şeklinde hüküm vardır.
Öğretmenler, aynı Kanunun 4. Maddesinin (A) bendindeki hükümde yazılı olduğu üzere, bu Kanunun uygulanmasında memur sayılır
“Karşılıklı olarak yer değiştirme:” TBMM tarafından kabul edilen Yasaya göre tüm memurlara tanınan bir hak olup bu haktan tüm memurların yararlandırılması gereklidir. 
 Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Memurları Kanununda bulunan karşılıklı olarak yer değiştirme hakkından öğretmenleri yararlandırmamaktadır. Bu hakkın Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde düzenlenmemiş olması bu hakkın kullandırılmaması için hukuki ve haklı bir gerekçe olamaz.
“Karşılıklı olarak yer değiştirme:” hakkının tüm öğretmenlere kullandırılması için imza kampanyası başlatmış ve binlerce öğretmenimizin bu konudaki haklı talebini alarak Milli Eğitim bakanlığına ilettik.
Tekrar hatırlatıyoruz, yer değiştirmeler için önemli bir hak olan becayiş mutlaka uygulanmalıdır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al