Öğretmenler Açlık Sınırının Altında Yaşamaya Mahkum Ediliyor

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ geride bıraktığımız 2021-2022 eğitim-öğretim yılını değerlendirdi.
ÖĞRETİCİ mesajında;
‘Dünyayı etkisi altına alan salgın koşullarında başlayan eğitim öğretim yılını yüz yüze eğitim ile geride bırakmış bulunuyoruz. Öncelikle zor koşullarda eğitim-öğretimin aksamadan devam etmesini sağlayan başta öğretmenlerimize, idarecilerimize ve tüm eğitim çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.
Bu eğitim-öğretim yılında yıllardır ihtiyaç duyduğumuz ve öğretmenin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar olan süreci içinde barındıracak olan bir Öğretmenlik Meslek Kanunu yerine 12 maddeden oluşan; zaten uzman olan öğretmenleri tekrar uzman-başöğretmen diye ayıran ve sınav öngören bir yasa tasarısı kabul edilmiştir. Aday öğretmenlik, uzman-başöğretmenlik ve 3600 ek gösterge dışında öğretmenlik ile ilgili başka bir konuyu barındırmayan; özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenler yok sayan, öğretmenlerin ekonomik ve sosyal haklarında bir gelişme ortaya koymayan, ücretli ve sözleşmeli öğretmenliği ortadan kaldırmayan kanun öğretmenlerin sorunlarını çözmeyecektir.
2021-2022 eğitim-öğretim yılında da sözleşmeli-kadrolu öğretmenlik ayrımı devam etmiş ve sözleşmeli öğretmenler ailelerinden yine ayrı kalmıştır. Yüz binden fazla öğretmen açığı varken bu açıkları kapatmayacak sayıda atamalar yapılmış, öğretmen açığı yine ücretli öğretmenlik ile kapatılmaya çalışılmıştır. Asgari ücretin dahi altında bir ücretle çalıştırılan, yarıdan fazlası eğitim fakültesi mezunu olmayan ücretli kölelik sistemi öğretmenlik onurunu zedeleyen en önemli etkenlerden biri olarak devam etmiştir.
Öğretmenlerimiz Açlık Sınırında Yaşamaya Mahkum Edilmiştir!
Mayıs ayı verilerine göre açlık sınırı 6017 tl iken göreve yeni başlayan bir öğretmen 6500 tl almaktadır. Açlık sınırında yaşayan öğretmenlerimiz kira ödeyemez hale getirilmiştir. Bir ek ders ücreti ile bir litre benzin ve mazot alamaz durumdadır. Nesiller yetiştiren öğretmenlerin ücretleri yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır.
Sözleşmeli Öğretmenlik Kaldırılmalı:
Daha önce denenmiş ve başarısız olmuş bir uygulama olan sözleşmeli öğretmenlik kaldırılmalı ve öğretmenler odasındaki ayrım son bulmalıdır. Sözleşmeli öğretmenlik yerine teşviki de içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme sistemi yeniden ele alınmalıdır.
Ücretli Öğretmenliğe Son Verilmeli:
Yüz binden fazla öğretmen açığının olduğu halde 90 bine yakın ücretli öğretmenin çalıştığı günümüzde öğretmen açıkları en kısa sürede kapatılmalı ve ücretli öğretmenlik kaldırılmalıdır. Bunun için iyi bir atama planlaması yapılmalı, YÖK ile iş birliği yapılarak atama bekleyen bir milyona yaklaşan meslektaşımız varken ihtiyaç olmayan branşlarda eğitim fakülteleri öğrenci almamalıdır.
Mülakat değil Ehliyet ve LİYAKAT Esas Alınmalı:
Öğretmen atamaları ve görevde yükselmeler başta olmak üzere tüm alanlarda mülakat kaldırılmalı, ehliyet ve liyakat esas alınmalıdır.
Adil ve Öngörülebilir Yer Değiştirme Sistemi Şarttır!
Milli Eğitim Bakanlığı’nda sözleşmeli öğretmenlikten norm fazlalığına, özür grubundan alan değişikliğine kadar öğretmenlerin yaşadığı bir çok sorunun temel sebebi atama ve yer değiştirme sistemidir.
Öğretmenlerimiz aynı öğretmenler odasında farklı statülerde çalışmakta, sözleşmeli öğretmenler aileleri ile buluşamamakta, isteğe bağlı yer değişikliklerinin büyük bir çoğunluğu gerçekleşmemekte, aile birliğinden aynı ilde buluşabilen öğretmenlerimiz ya ayrı ilçelerde kalmak ya da günde yüzlerce km yol gitmek zorunda kalmaktadır. Her yer değiştirme döneminde yapılan farklı uygulamalar da başka sorunlara yol açmakta, bazı dönemlerde verilen haklar diğer dönemlerde verilmemektedir.
Bu sorunların köklü çözümü atama ve yer değiştirme sistemimizi değiştirmekten, becayişi de içeren adil ve öngörülebilir bir yer değiştirme uygulamasından geçmektedir.
 
Anadolu Eğitim Sendikası olarak tüm öğrenci ve öğretmenlerimize iyi tatiller dilerken, bizler yeni eğitim öğretim yılına girmeden sorunlarımızın çözüme kavuşması, eğitim çalışanlarına hak ettikleri değerin verilmesi için çalışmaya devam edeceğiz. 
Anadolu Eğitim Sendikası

AES

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

#Uzman öğretmenlik #Telegram #Başöğretmenlik #Deneme sınavı #Çalışma kağıdı #Soru cevap #Örnek sorular #Meb #Öğretmen #Uzman öğretmenlik soruları #Başöğretmenlik sorular #UZMAN ÖĞRETMENLİK DENEME #Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Ölçme Ve Değerlendirme Soru Föyleri – Denemeleri #Öğrenme Ve Öğretme Süreçleri Mini Denemeler #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF #2022 Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı PDF Indir #ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME DENEME VE FÖYLERİ #ÖĞRENME VE ÖĞRETMEN SÜREÇLERİ DENEME VE FÖYLERİ #Uzman Öğretmenlik 12. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 11. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 10. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 9. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 8. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 7. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 6. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 5. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 4. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 3. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 2. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik 1. Modül Föy Ve Denemeler #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları Tüm Modüller İçin #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavları #Uzman Öğretmenlik Deneme Sınavı