google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

ÖĞRETİCİ: Bütün Sorun Yüzdelik Zamdan İbaret Değil!

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ toplu sözleşme ile ilgili açıklama yaparak, gündemin sadece yüzdelik zamdan ibaret olmasına tepki gösterdi. Hizmet kollarının talepleri ile ikramiye, refah payı, vergi dilimi adaletsizliği, taban aylığa zammın geri planda kalmaması gerektiğini ifade etti. İşte açıklamalar:

Toplu sözleşme denilince akla ilk gelen yüzdelik zamların ne olacağıdır. Kamu İşveren Heyeti de yapılan tekliflere baktığımızda sadece yüzdelik zam üzerinden teklif vermektedir. Böyle olunca da vergi dilim oranları, refah payı, ikramiye, taban aylığa zam ve hizmet kollarının talepleri geri planda kalmaktadır.

Toplu sözleşme kanunu gereğince masaya oturacak sendika ve konfederasyonlar bir hafta öncesinden taleplerini ilgili kurumlara verirken Kamu İşveren Heyetinin bu süreyi boşa geçirerek ilk teklifini 16 Ağustos’ta vermesi kabul edilemez. Bu takvimi onaylayanlar şimdi de ‘süremiz az, uzatalım’ demektedirler. 

En az yüzdelik zam kadar, hizmet kollarının talepleri de önemlidir. Bu nedenle oldu bittiye getirip yüzdelik yarım puanlık artışlarla anlaşma sağlanmamalı; hizmet kollarının talepleri de dikkate alınmalıdır.

Anadolu Eğitim Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol