Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme Sınav Takvimini Derhal Yayınlamalıdır

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

MEB personeli 3 yıldır görevde yükselme sınavı bekliyor. Milli Eğitim Bakanlığı personeli için önemli olan,3 yıldan bu yana yapılmayan görevde yükselme sınavının yapılmasını Milli Eğitim Bakanlığından talep ediyoruz.Meb bu konuda belirsizlik yaratmamalı derhal sınav tarihi belirlemelidir.Ayrıca diğer Merkezi sınavlarda olduğu gibi sınav 2 yılda bir belirli tarihte ,sürekli yapılacak şekilde planlanmalıdır.
Hepimizin bildiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı 2015 ve 2018 yılında görevde yükselme sınavı yaptı. Ancak 3 yılda bir rutin bir şekilde yapılacağı düşünülen sınav 2022  yılında olmamıza rağmen hala ne yapıldı ne de bu konuda herhangi bir takvim yayımlanmış değil.
MEB 2018 yılında merkez teşkilatında 64 şef ve 40 memur kadrosu için, taşra teşkilatında ise 1750 şef ve 3450 memur kadrosu için görevde yükselme sınavı yapmıştı.Milli Eğitim Bakanlık çalışanları 2018 yılından bu yana hazırladıkları görevde yükselme sınavının artık bu yıl yapılmasını talep ediyor ve bu konuda adımların atılmasını bekliyoruz.Bizler de bu konuda Milli Eğitim Bakanlığının derhal bir açıklama yapmasını talep ediyoruz.
 TÖB SEN OLARAK MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA MEMUR KADROSU İLE ÇALIŞAN KAMU EMEKÇİLERİ İÇİN TALEPLERİMİZ;
1.MEB Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı için belirsizlik ortadan kalkmalı, sınav takvimi derhal açıklanmalı, sabit olacak biçimde sınavlar KPSS’de ve diğer sınavlarda olduğu gibi 2 yılda bir açılmalıdır.
2.Kadro tahsisi sınav’a göre eşit şekilde yapılmalı adil ve şeffaf biçimde olacak şekilde kadro atamaları merkezi bir biçimde aynı zaman diliminde yapılmalıdır. Gizli kapaklı veya Bakanlığın ben atadım oldu şeklinde olmamlıdır,liyakat esas alınmaldır.
3.Danıştay İDDK'nın 2014/641 Kararında “Sınavsız MEB İlçe Müdürü Atamalarının Tamamının İptal Edilmesi” ile ilgili karar uygulanmalıdır.
4.Liyakat’ın sağlanması için Sınav başarısı esas alınarak ; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü dahil tüm kadroların bu yolla yapılması esas alınmalıdır.
5.Şube Müdürlüğü sınavı en son 2018 tarihinde yapılmıştır.4 yıldır sınav açmak yerine vekaleten atamalar yapılmaktadır bu kabul edilemez,Şube müdürlüğü sınavının derhal yapılması ve puan üstünlüğüne göre atamanın yapılması,talebimizdir.
6.2022-2023 ÖĞRETİM YILINA HAZIRLIK ÖDENEĞİ TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINA VERİLMELİDİR
‘’Bilindiği üzere 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun Ek 32. maddesinde, “Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara(İlköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışsan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzmanı yardımcıları dahil) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir.” hükmü yer almaktadır.’’
Hepimizin bildiği gibi eğitim-öğretim faaliyetleri içinde sadece öğretmenler değil, milli eğitim müdürlüklerinde, okullarda, diğer eğitim kurumlarında memur kadrolarda görev yapan eğitim çalışanları bulunmaktadır. TÖB SEN olarak talebimiz 2022-2023 Eğitim Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin tüm eğitim çalışanlarına ödenmesidir.Bu Memur kadrosu ile hi,zmette bulunan Eğitim Emekçilerinin hakkı’dır ve ödenmesi gerekmektedir.
TÖB SEN olarak vurgulamak isteriz ki Liyakat ilkesini Ülkemizin geneline yaymak ve adalet duygusunu perçinlemek için herkesin vicdanını rahatsız eden Sınavsız Atamalara Son Verilmeli,sınavsız keyfi atamalardan vazgeçilmelidir.Bu konuda başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm paydaşların hassas olması gerektiği konusunda ısrarcıyız.
TÜM ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ SENDİKASI ADINA
MERKEZ YÜRÜTME KURULU BAŞKANI DENİZ EZER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner13