MEB SON ANDA YAPTIĞI EKYS DEĞİŞİKLİĞİNİ AÇIKLAMALIDIR

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Eğitim Kurumlarına İlk Defa Yönetici görevlendirmeleri için başvurunun son günü olan 30 Haziran 2020 tarihinde bir değişiklik bilgisi sosyal medyaya düşmüştür.

Tüm öğretmenlerin bilgi sahibi olmadığı değişikliğe göre;

2019 yılı EKYS puanına göre “ilk defa görevlendirme kapsamında” müdür yardımcısı olanlar 30.1.2020 itibariyle müdürlük şartlarını taşıyor olmaları halinde 2019 puanlarını tekraren 2020 yılında müdürlük için kullanabileceklerdir.

Yönetmeliğe göre müdürlük şartları:

“Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlar

MADDE 6 – (1) Müdür olarak görevlendirileceklerin aşağıdaki şartlardan en az birini taşımaları gerekir:

a) Müdür olarak görev yapmış olmak.

b) Kurucu müdür, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı ve müdür yetkili öğretmen olarak ayrı ayrı veya toplam en az bir yıl görev yapmış olmak.

c) Bakanlığın şube müdürü veya daha üst unvanlı kadrolarında görev yapmış olmak.

(2) (Ek:RG-9/2/2019-30681) Müdür olarak görevlendirileceklerde ayrıca;

a) Meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarına müdür olarak görevlendirileceklerde, atölye ve laboratuvar öğretmenleri kapsamında olmak,

b) İmam hatip liselerine müdür olarak görevlendirileceklerde, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri alan öğretmeni olmak,

şartları aranır.

(3) (Ek:RG-9/2/2019-30681) Bu maddenin ikinci fıkrasında belirtilen niteliklerde aday bulunmaması hâlinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilir.”

Bu maddeye tabi şartlara 30.1.2020 itibariyle sahip olan bir müdür yardımcısı 2019 puanını kullanmış olsa bile müdürlük için başvuru yapabilecektir.

Bu konuda yönetmelikte açık bir hüküm yoktur.

Fakat geçmişte bu yönde bir uygulama olmamış genellikle bir sınav puanı bir kez kullanılabilmiştir.

Sınav puanının 3 yıl geçerli olması bu durumu değiştirecek nitelikte değildir.

MEB’in geçmiş yıllarda uyguladığı “sınav sonuçlarının bir sonraki sınava kadar geçerli olması” uygulamasından vaz geçmiş olması da açıklanmaya değerdir.

Her sınav kendi içinde değerlendirilmelidir. Örneğin 2019 sınavı kolay 2020 sınavı daha zor ya da tam tersi olabilir. Bu durumda eşit şartlarda olmayan sınavları aynı kategoride tutmak doğru bir yaklaşım değildir. Ayrıca duyuruya çıkan kadro sayısı da yıllara göre büyük farklılıklar gösterebilmektedir.

Asıl sorun  ve MEB’in açıklamasını bekleyen hususlar ise;

MEB bu değişikliği tüm öğretmenlerle neden paylaşmamıştır? Nisan ayında başlayan takvime rağmen aylarca açıklanmayan bir konu neden son anda ortaya çıkmıştır?
Ortaya çıkışı da malum bir sendikanın üyeleri ile paylaşması ile olmuştur. Bu bilgi malum bir sendikaya servis edilirken tüm öğretmenlere duyurulmamış olmasının izahı nedir?
2019 sınav puanına göre müdür yardımcısı olmuş geçmişte de yöneticiliği olduğu için müdürlük şartını taşıyan bir öğretmen 2020 sınavını kaçırdığı ya da 2020 sınavından düşük puan aldığı için bu yıl müdürlük için başvuru yapmamışsa bu mağduriyet nasıl giderilecektir?
Başvurunun son günü ortaya çıkan durumla ilgili MEB nasıl bir yol izleyecektir? Bir şekilde bilgi sahibi olmamış olsaydık bunun telafisi nasıl yapılacaktı?
MEB bu sorulara cevap vermeli, son anda yapılan değişikliği izah etmelidir. Burada şaibe kokuları gelmekte, kişi ya da kişilere göre kural değişikliği algısını ve bir sendika merkezli değişikliği güçlendirmektedir. 2019 ve 2020 sınav puanı olanların 2019 puanını kullanmış olmalarına bakılmaksızın bu yıl ki başvurularında sistemin yüksek olan puanı değerlendirecek olması konuyu ve MEB’i  haklı kılmamaktadır.

Eğitim-İş olarak konunun takipçisi olmaya, mağduriyet yaşayan öğretmenlerin hakkını savunacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol