İl içi yer değişikliğinde sıra tayini uygulanmalıdır

17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği yürürlüğe girinceye değin, öğretmenlerin il içi yer değiştirme başvuruları tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya alınmakta, yer değiştirme suretiyle atamaları da tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla yapılan sıraya bağlı olarak gerçekleştirilmekteydi.

17.04.2015 tarih ve 29329 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği ile bu uygulama kaldırılmış bulunmaktadır. Bunun sonucu olarak öğretmenlerin yer değişikliği işlemlerinde mağduriyetler, adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmayan olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ancak, il içi yer değişikliği işlemlerinin belli bir takvim dönemiyle sınırlandırılmaksızın, öğretmenlerin tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak, norm açığı oluştukça sürekli olarak gerçekleştirilmesi, eğitim-öğretim yılı içinde çeşitli nedenlerle öğretmen açığı oluşmasını ve sınıfların boş kalmasını engelleyecektir. Bunun yanı sıra, öğretmen açığının bu şekilde ivedilikle giderilmesi, ucuz işçilik olan ücretli öğretmenlik gibi istihdam biçimlerine olan ihtiyacı da ortadan kaldıracaktır.

İller arası yer değişikliği süreçlerinde de benzer bir uygulamanın uygulanabilirliği konusunda Bakanlıkça bir çalışma yapılması gereklidir.

Bu itibarla öğretmenlerin tercih ettikleri eğitim kurumları itibarıyla hizmet puanı üstünlüğüne göre sıraya konularak norm açığı oluştukça yer değişikliği taleplerinin söz konusu sıraya göre karşılanması konusunda mezkûr yönetmelikte düzenleme yapılmalıdır.

Başvuru yazımız için tıklayınız

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol