EK DERS ÜCRETİ HAKTIR! GASP EDİLEMEZ!

Bilindiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün 04.09.2020 gün ve 28892082 sayılı yazısıyla 31 Ağustos - 18 Eylül tarihleri arasında ek ders ücreti ödemelerine ilişkin skandal bir karara imza atmış ve bu karar her görüşten öğretmenin tepkisi ile karşı karşıya kalmıştır.Bu karara göre uzaktan eğitim yoluyla canlı ders yapmayan öğretmenler ek ders alamayacak ,uzaktan eğitim yoluyla canlı ders yapan öğretmenlerden 15 saati dolduranlar ek dersi alabilmek için de 15 saatin üzerine derse girmek zorunda olacak sadece 15 saat canlı derse girerse hiç ders yapmayan öğretmen gibi ek ders alamayacaktır .Bu MEB’in bu yazısı skandal bir karar olduğu gibi öğretmenin haklarına bir saldırıdır.
Öğretmenin maaşı ek ders ücreti ile geçinebilir bir maaş’a dönüşmektedir,oda enflasyon karşısında geçinilebilir deniliyorsa. Pandemi sürecinden bu yana öğrenci ve velilerle sabah akşam demeden bazen telefon yoluyla bazen whatsap yoluyla bazen zoom ve kimi zaman yüzyüze ilgilenen,bir an önce öğrencilerine ve okuluna kavuşmak için çabalayan , pandemi sürecinde kendi sağlığını riske ederek her türlü görevi kabul eden ve yerinde getiren öğretmenin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından nasıl bir değere sahip olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.Başından beri öğretmenin özlük haklarını tartışma konusu yapan Milli Eğitim Bakanının öğretmene yönelik olumsuz algı yaratma konusundaki ustalığını birçok açıklamada görüyoruz.Daha geçen hafta Milli Eğitim Bakanı öğretmenin maaşlarını yük olarak tarif etmiştir.Bakanlığın bu tavrı öğretmeni itibarsızlaştırma adımıdır.Bakana soruyoruz Milli Eğitim Bakanlığı cemaat ve tarikatlara peşkeş çekilirken mesleğini özveriyle yapan öğretmene bu saldırılarınız nedendir?
Bu süreçte yaşanan ekonomik krize paralel olarak ,enflasyon karşısında maaşı eriyen öğretmeni ücret kaybına uğratmak hangi vicdani bir tercihtir.Öğretmenler pandeminin sorumlusu değildir.Ülke genelinde pandemi ile mücadelede doğru bir mücadele yapılsaydı MEB bu süreci doğru yönetip önlemler alarak eğitim öğretim sürecine başlasaydı öğretmenlerimiz ek ders ücretlerini alacaktı.
Bu karar tamamen yanlış ve öğretmenin kazanılmış haklarına saldırıdır . Milli Eğitim Bakanının bu karardan önce yaptığı bir açıklamada öğretmen maaşlarını yük olarak tanımlaması ve peşine böyle bir kararın alınması bir tesadüf olamaz .Ayrıca bu karar okullarda eşitsizlik yaratacaktır. Okullardaki sınıf sayısı , öğretmen sayısına göre büyük eşitsizlikler yaratacaktır .
Aynı zamanda idareciler ve şube müdürleri bu süreçte ek ders alırken öğretmenlerin bu kararla yaşayacağı ekonomik kayıp da ayrı bir ironidir . Öğretmenin en düşük memur maaşı almasının sebebi ek derstir .
Hemen belirtelim;TİS GÖRÜŞMELERİNDEVYABGIN,SEL GİBİ FOĞAL AFETLER VE SALGIN HASTALIĶ GİBİ SEBEPLERDEN DOLAYI ÖĞRETMENİ OKULA GİDEMEMESİ DURUMUNDA EK DERS ÖDENİR MADDESİ HÜKÜM.ALTINA ALINMIŞTIR.Bu süreçte özel şirketlere işletmelere çalışanların maaşı devlet tarafından belli kısmı ödenmiş hala ödenmeye devam etmekte belli meslek gruplarına doktorlar gibi bu süreçte onurlu bir mücadele verdikleri için ek ödeme yapılmış esnafa kredi verilmiş hiç bir memurun maaşında kesintiye gidilmemesine rağmen seminer dönemlerinde okullara giden bir çok öğretmen korona virüs olmasına rağmen öğretmenler yatıyor gibi bir algı oluşturulmuş öğretmenin ek dersine göz dikilmiştir .

UYARIYORUZ!
Buradan başta tüm öğretmenlerimize sesleniyorz sessiz kalmayalım.MEB öncelikle öğretmen maaşlarını yük olarak açıkladı sonra ek dersleri kesti uzun vadede yapılmak istenende ek dersleri kalıcı olarak kaldırmaktır.Uyarıyoruz;sözde sendika olan yandaş sendikalar iktidarın öğretmene yönelik saldırıların bir parçasıda sizsiniz.Öğretmenlerimize çağrımızdır meleğimize yönelik bu saldırılar karşısında örgütlü bir mücadelenin yolu TÖB SEN’de örgütlenmektir.TÖB SEN bu mücadeleyi tereddütsüz yürütecek tek sendikadır.
TALEBİMİZ
Pandemiden dolayı yaşadığımız bu olağan üstü durumda öğretmenlerimize ek ders ücreti ödenmelidir..
TÖB SEN olarak bizler mesleğimize yönelik saldırılara,mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına karşı ve öğretmenlerimizin ekonomik hak kayıplarına karşı her türlü mücadelemizi vereceğiz.
NOT:İdari bir tasarruf olan bu uygulamaya karşı yargı yoluna gideceğimizide herkesin bilmesini istiyoruz.

TÜM ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ GENEL MERKEZİ(TÖB SEN)

Anahtar Kelimeler:
EK DERS ÜCRETİ HAKTIR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol