Deprem Bölgeleri Zorunlu Hizmet Alanı Sayılır mı?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen, ancak 10 ilimizde büyük bir felakete yol açan deprem sonrasında MEB, deprem bölgeleri için görevlendirme tercihlerini başlattı.
Peki deprem olan iller, zorunlu hizmet alanı sayılacak mı? Deprem bölgeleri de zorunlu hizmetten sayılır mı? Deprem bölgeleri zorunlu hizmetten sayılacak mı?
Türkiye'nin en fazla üyeye sahip olan sendikası Eğitim Bir Sen, deprem yaşanan illerinde zorunlu hizmet alanından sayılması için MEB'e resmi yazı yazdı. 
İşte Eğitim Bir Sen'den yapılan o açıklama!

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, deprem felaketinin yaşandığı il ve ilçelerimizdeki bütün eğitim kurumlarının, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin 42. maddesi çerçevesinde zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanı kapsamında değerlendirilmesine ilişkin düzenleme yapılmasını talep ettik.

06.02.2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında, fiziki altyapının, konutların ve kamu hizmet binalarının çökmesi, ağır hasarlı veya kullanılamaz hâle gelmesi, günlük hayatın idamesinin devletin ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle mümkün olabilmesi, depremden etkilenen bölgelerde öğretmenlerin çalışma şartlarında ve eğitim-öğretim hizmetinin sunumunda kaçınılmaz olarak esaslı değişiklikler ortaya çıkmıştır. Bu şartlar altında deprem sonrası bölgede öğretmenlerde ve eğitim-öğretim hizmetinde oluşan hassasiyetler, çalışma şartları, hizmetin devamındaki zorluklar göz önünde bulundurularak, depremden etkilenen il ve ilçelerimizdeki bütün eğitim kurumları zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanı olarak değerlendirilmelidir.

Nitekim emniyet personeli yönünden bu tür bir düzenleme yapılarak depremden etkilenen bölgelerde yapılan görevler şark hizmetinden sayılmıştır. Millî Eğitim Bakanlığı da benzer bir uygulamayı öğretmenler yönünden eğitim kurumları özelinde hayata geçirmelidir.

Bakanlığa gönderdiğimiz yazı için tıklayınız

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol