AİLE BİRLİĞİ SAĞLANMALI, İL-İLÇE EMRİ UYGULANMALIDIR

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Çorum’un Bayat ilçesinde görev yapan bir öğretmeni düşünün, eşi sözleşmeli öğretmen olarak Şırnak-Silopi’de görev yapıyor. Şırnak’ta çalışan eş sözleşmeli olduğu için Çorum’a eşinin yanına gelemiyor. Çorum’da görev yapan öğretmen eşi ile buluşmak, Şırnak’a gitmek için başvuru yapıyor. Ancak eşinin görev yaptığı Silopi’de hiç kontenjan açılmıyor, en yakın yerleşim yeri olarak Cizre’de açılan (muhtemel boşalacak) yeri tercih ediyor ancak ataması gerçekleşmiyor.
İstanbul’da görev yapan bir öğretmeni düşünün. Eşi doktor, tüm dünyayı etkisi altına alan virüs ile mücadele eden kahramanlarımızdan biri. Doktor eşinin tayini Isparta’ya çıkıyor, kendisi de Ağustos mazeret başvurusu yapıyor ancak yetersiz kontenjan nedeniyle ataması gerçekleşmiyor. Doktor eş Isparta’da virüsle mücadele ederken öğretmenimiz 2 ve 7 yaşlarındaki iki çocuğu ile birlikte İstanbul’da kalıyor.
İzmir’in Kiraz ilçesinin bir köyünde görev yapan bir öğretmeni düşünün, eşi İzmir’de özel sektörde çalışıyor ancak okulun İzmir’e uzaklığı 180 km. Yıllardır tayin istemesine rağmen eşine, evine yaklaşamıyor ve her gün yüzlerce km yol gidiyor.
2017’de Siirt’e sözleşmeli olarak atanan bir öğretmeni düşünün. Eşi Muğla’da özel sektörde Siirt’e gelme şansı yok. Öğretmenimiz Siirt-Muğla arasında 3 yıl boyunca bulduğu her fırsatta 1500 km yol gidip geliyor. 3+1 düzenlemesinden sonra kadroya geçerek eşinin yanına gitmek için başvuru yapıyor ancak yetersiz kontenjan nedeniyle yine ataması gerçekleşmiyor.
Bu örneklerden yüzlerce, binlerce verebiliriz. Doğuda- batıda, il içinde-il dışında öğretmenler aileleriyle bir araya gelemiyor. Anayasal hak olan aile bütünlüğü korunmalı ve en kısa sürede aileler il-ilçe emri ile buluşturulmalıdır.
Anadolu Eğitim Sendikası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol