AES'TEN PEDAGOJİK FORMASYON TEPKİSİ

Anadolu Eğitim Sendikası AES Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ MEB 2023 vizyon belgesinde yer alan pedagojik formasyon uygulamasının son verilmemesine karşı sosyal medyadan tepki gösterdi.

Genel Başkan ÖĞRETİCİ, sosyal medya hesabından üniversitelerin formasyon ilanları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında formasyonun kaldırılacağı duyurulmasına rağmen üniversitelerin hâlâ formasyon ilanına çıkmasına tepki gösterdi ve bir an önce MEB ve YÖK'ü müdahaleye çağırdı.
Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ sosyal medyadan şu açıklamalara yer verdi:

MEB 2023 Eğitim Vizyonunda pedagojik formasyonun kaldırılacağını duyurmuştu. Buna rağmen üniversiteler hâlâ formasyon ilanları vermeye devam etmekte ve atama bekleyen öğretmenlerin sayısının hızla artmasına neden olmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB ve Yükseköğretim Kurulu YÖK duruma müdahale etmeli, formasyon dağıtımları artık son bulmalıdır açıklamasına yer verildi.

MEB 2023 Vizyon Belgesinde ne denmişti?
Sertifikaya dayalı pedagojik formasyon yerine, lisansüstü düzeyde “Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” açılacaktır.

Sertifikaya dayalı “Pedagojik Formasyon” uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde “Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı” açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığında öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacaktır denilmişti.
Fakat MEB 2023 Vizyonunun aksine üniversiteler 2019 yılı formasyon duyurularını yayımlamaya başladı. — Mehmet Alper Öğretici

Anahtar Kelimeler:
AesPedagojik Formasyon

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol