ADAY ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETMENLİK KARİYER BASAMAKLARI YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇILDI

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Bilindiği gibi 12 Mayıs 2022 Tarih ve 31833 sayılı Resmi Gazete’de ADAY ÖĞRETMENLİK VE ÖĞRETMENLİK KARİYERBASAMAKLARI YÖNETMELİĞİ yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Anadolu Eğitim Sendikası olarak tüm paydaşların görüşlerinin alındığı; öğretmenlerin yetiştirilmesinden emekliliğine kadar olan süreci içinde barındıran geniş bir meslek kanununa ihtiyaç olduğunu dile getirmiştik. Ne 12 maddeden oluşan meslek kanunu, ne de yayımlanan ilgili yönetmelik öğretmenlerin sorunlarını çözmekten uzaktır.
Anadolu Eğitim Sendikası olarak öncelikle tüm öğretmenlerin açlığa ve yoksulluğa mahkûm etmeyecek ücrete kavuşturulması; ardından kıdemi artan her öğretmenin ilgili tazminatları alması gerektiğini söylemiştik. Ancak yayımlanan yönetmelikte 10 yıla kadar öğretmenlik yapanlar için hiçbir tazminat öngörülmez iken kıdemi dolan öğretmenlerin ise dinlenme zamanında planlanan eğitim ve sonrasında yapılacak olan yazılı sınav ve temin edilme noktasında sorun yaşanacak olan geriye dönük mesleki gelişim belgelerini tamamlaması şartı ile ilgili tazminatları alacağını öngörmektedir. Öğretmenlik Meslek Kanunundan Anadolu eğitim sendikası olarak beklentimiz, öğretmenlik mesleğinin saygınlığının artırılması,  şiddete yaptırım getirilmesi, sosyal ve özlük haklarının iyileştirilmesi yönündeydi.  Çıkan kanun sorun çözmekten uzak öğretmenleri ayrıştırmaya, çalışma barışını bozmaya yönelik bir düzenlemedir.
Öğretmenlik zaten bir ihtisas mesleği iken öğretmenleri tekrar UZMAN yapabilmek için unvana gerek olmadığını, uzmanlık ve başöğretmenlik için öngörülen sınavın dahi öğretmenlik meslek bilgisi ile ilgili olmadığını vurgulamıştık. Öğretmenler eğitim fakültelerinden branşlarında uzmanlaşarak mezun olurlar. Ayrıca, aynı işi yapan öğretmenleri farklı statü ve maaş uygulaması üzerinden sınıflandırmaya yönelik uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir.
Yaz tatiline konulan eğitimin, aday öğretmenler için daha büyük sorunlara yol açabilecek olan Adaylık Kaldırma Komisyonu’nun oluşumu ve çalışması da ilgili yönetmeliğin diğer sorunlarından biridir.
Tüm bu nedenlerle ilgili yönetmeliğe ve yayımlanan duyuruya Anadolu Eğitim Sendikası olarak Danıştay nezdinde dava açtık. Üyelerimize ve tüm kamuoyuna duyurulur.
 
Anadolu Eğitim Sendikası

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al