2017 yılı Temmuz ayında atanan öğretmenlere eş durumu tayin hakkı verilmelidir. 

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

2017 yılının Temmuz ayında atanan öğretmenlerin büyük kısmının güvenlik soruşturmaları nedeniyle ağustos ayından sonra göreve başladığı için 3 yılını doldurmadığını ve bu nedenle de mazeret tayini başvurusunda bulunamayacağını söyleyen Geylan, bu durumun aile bütünlüğünü tehdit ettiğini kaydetti. 

Eş durumu tayin hakkının kamu çalışanları açısından anayasal bir hak olduğuna vurgu yapan Geylan, “Anayasamızın 41. maddesi ‘Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar. Her çocuk, korunma ve bakımdan yararlanma, yüksek yararına açıkça aykırı olmadıkça, ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma ve sürdürme hakkına sahiptir’ der.  Dolayısıyla aile bütünlüğü ilkesi ülkemizi yönetenlere bir yükümlülük vermektedir. Hükümetin aile birliğini sağlaması, çocukların ana ve baba ile doğrudan ilişki kurma hakkını koruması zorunludur. Aslında bu açıdan baktığımız zaman bir kısım kamu çalışanına eş durumundan tayin hakkı vermemek anayasanın 41. maddesinin bizzat kamu idaresi tarafından reddedilmesi anlamına gelmektedir” diye konuştu.

Bu durumun öğretmenlerin motivasyonlarını da olumsuz etkilediğine dikkat çeken Geylan, “Çocuğu kendisinden kilometrelerce uzakta olan bir öğretmen nasıl verimli görev yapabilir?” diye sordu. Ağustos ayında tayin başvurusu yapamayacak öğretmenlerin bir sonraki mazeret dönemine kadar beklemeleri gerektiğini bildiren Genel Başkan, “Milli Eğitim Bakanlığı’na 19 Temmuz 2017 yılında göreve başlayan öğretmenlere mazeret tayin hakkı verilmesi için çağrıda bulunduk. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un bu haklı talebe kulaklarını tıkamayacağını umuyoruz. Ağustos ayında bu arkadaşlarımıza başvuru hakkı verilmelidir” dedi. 

Geylan, il ve ilçe emri hakkı getirilmesini de istedi.  Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki günlerde kılavuz yayınlayacağına dikkat çeken Geylan, bu kılavuzda hem 2017 yılında atanan öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesini hem de il/ilçe emrinin getirilmesini talep etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol