Anaokulu Çocuklarına Renkleri Nasıl Öğretirsin?

 Renkleri tanımlama yeteneği, bir çocuğun bilişsel sürecinde bir işaret ve kilometre taşı olarak kabul edilir ve genellikle gelişim ve eğitime kabul için erken taramanın bir parçasıdır.Renkleri tanımak ve renk adlarını belirlemek, bir çocuğun gelişiminin önemli bir parçasıdır. Renklerin erken teşhisi, görsel ipuçları ve kelimeler arasında bilişsel bir bağlantı oluşturmaya yardımcı olur.

Çocuklara Renkleri Öğretmek İçin İpuçları
Çocukların rengi bir kavram olarak anlamaya başlamadan önce bilgilendirici parçalar edinmeleri gerekir. Renk kavramı anlaşılmadan önce mavi mavi olduğu için basit görünebilir . Çocuklar hem açık mavinin hem de lacivertin hem mavi olduğunu anlama yeteneğine sahip değiller hem de bunu size açıklayacak sözlü becerilere sahip değiller. Çocukların her rengin ne olduğunu öğrenmenin yanı sıra, rengin neyi temsil ettiğini anlamaları gerekir; ne boyut, ne şekil, ne nesnenin adı, ne doku, ne gösterilen şeylerin sayısı. Sürekli tekrarlama ve renklerin ne olduğu ve ne olmadığı konusunda genişleme, herhangi bir çocuğun renk kelimesinin ne anlama geldiğini anlamasına yardımcı olacaktır.

Bundan sonra, çocuklara renkleri öğretmek genellikle kolaydır. Çocuklar doğal olarak parlak renklere ilgi duyarlar, bu nedenle küçük çocuklar ve bebekler de dahil olmak üzere daha küçük çocuklara yönelik oyuncakların ve etkinliklerin çoğu parlak renklidir. Okul öncesi yıllarda, çocukların çevrelerindeki dünyayı anlamak için doğal bir yakınlığı vardır. Bir renk dünyası ile çevrili, renkleri tartışmak için günlük fırsatları kullanmak kolaydır. Elbette, çocuklara renk tanımayı öğretmek çok önemli olduğundan, çocukların renkleri öğrenmesine yardımcı olmak için hem ebeveynler hem de eğitimciler tarafından kullanılabilecek birçok araç vardır.

Çocuk Kitaplarından Renkleri Öğrenmek
Kahverengi ayıÇocuklara renk formunu öğretmek için çok sayıda çocuk kitabı var. Genellikle bir bebeğin ilk “okuma” deneyimine damgasını vuran “Mutlu Bebek” serisi gibi “tıknaz kitaplar” , eğitim odaklı kitaplardır. Çocuklara yönelik oyuncaklar gibi, çocuk kitapları da çocuklara sadece renkler arasındaki farkları öğretmek ve onları tanımak için değil, aynı zamanda yazılan kelimeler ile temsil ettikleri renkler arasındaki bağlantıyı unutmak için de doğal bir fırsattır. Renk öğretmek için en iyi çocuk kitapları, bir çocuğun ilgisini harika bir hikaye ve renkli çizimlerle birleştirerek okuma deneyimini tamamen eğlenceli hale getirir.  Çocuk Kitabı Guide.comebeveynlere ve eğitimcilere, çocuklara bir dersin yaklaştığını bile fark etmeden renk öğretmek için birçok fırsat sağlayacak harika bir çocuk kitapları listesine sahiptir.

Listedeki favorilerimizden biri de Eric Carles'ın “ Boz Ayı, Boz Ayı, Ne Görüyorsun ”. Birçok okul öncesi sınıfının olmazsa olmazı olarak kabul edilen bu klasik, Carle'ın ilk kitabı olarak yayınlandığından beri renkleri öğrenen çocukların olmazsa olmazı oldu. 1967'de resimli çocuk kitabı. 2007'de yeniden yayınlanan “ Boz Ayı, Boz Ayı, Ne Görüyorsun? ” Carle'ın çocuklara renkleri öğretmek için kullanılabilecek kitaplarından biri değil. Çizimlerinde yaratıcı kolaj kullanımıyla tanınan Carle'ın kitapları, düz renklerin daha genel bir kullanımını geride bırakarak çocukların nüansları, desenleri ve çeşitli tonları tek bir renkte deneyimlemelerine olanak tanır.

Çocuklara Renkleri Öğreten Oyunlar
renkli hafıza oyunuKitapların yanı sıra birçok oyun, çocuklara renkleri öğretirken onları çekici kılmak için kısmen renk kullanır.

Klasik çocuk oyunu Candyland, renk kullanımı nedeniyle genellikle bir çocuğun ilk tahta oyunudur. Şeker kaplı fantezisi ile doğal olarak çekici olan masa oyunu, bir sayaç veya zar değil, çocuğun tahtadaki bir sonraki hamlesini belirleyen renkli kartlar kullanır. Candyland , renk eşleştirmenin yanı sıra küçük çocuklara sayma becerileri , strateji, sosyal beceriler ve uzamsal mantık da öğretiyor .

renkli domino oyunuRenk eşleştirme hafıza oyunları , oyunla çocuklara renk öğrenmeyi sağlamanın başka bir yoludur. İki benzer kartın nerede bir çift oluşturacağını hatırlamaya yönelik tipik eşleştirme oyununa dayanarak, okul öncesi çocuklar kazanmak için renkleri karşılaştırmalı ve aynı kartları eşleştirmelidir. Çocuğa renkleri eşleştirmeyi öğretmeye yönelik bir diğer oyun da dominodur. Jumbo Color Domino , sayılması gereken noktaları ortadan kaldırarak ve boyutu büyüterek .

Renklerle Öğrenen Çocuklar Bilgi Kartları
Renkleri öğrenmek, her çocuğun erken eğitiminin çok önemli bir parçası olduğundan, okullar ve ebeveynler genellikle daha eğitici fikirli renkli bilgi kartlarına yönelirler . Renkli bilgi kartları, sadece renge odaklanmaktan, ön okuma becerileri olarak renkle birlikte kelimeleri teşvik etmeye kadar bir dizi çalışır. Genellikle renkli bilgi kartları şekiller kullanır ve renk tanıma ile birlikte temel sayma becerilerini öğretir. Birçok farklı türü vardır Flashcards rengi hakkında çocuklara öğretmek yönelik. Doğrudan satın alınabilir, çevrimiçi kaynaklardan indirilebilir ve yazdırılabilirler veya kurnaz ebeveynler renkli kart stoğuyla bile kendileri yapabilirler .

Çocuklara Çevrimiçi Renk Öğretimi:
balıkçı fiyatından renk ve şekillerÇocuklara renkleri öğretmek için kullanılan araçların çoğu “klasik” olsa da, internet ve çevrimiçi oyunlar da çocukların renkleri öğrenmeleri için mükemmel fırsatlar sağlamıştır. Bazı çevrimiçi renk eğitimi araçları , renk tanıma, eşleştirme ve renk konsantrasyonu gibi belirli renk becerilerine odaklanır ve çocuğun biraz okuma becerisine sahip olmasını gerektirebilir. Gibi diğer en Fishers Price'ın Renk ve Şekil oyun daha interaktif bir video gibi oynar ve çok temel bilgisayar becerileri gerektirir.

Çocuklara Her Gün Renk Öğretimi
Elbette, renk günlük hayatın bir parçası olduğu için, çocuklara günlük yaşamda renkleri öğretmek için birçok fırsat vardır. Çocuklara rengi öğretmenin bir yolu, her hafta yeni bir renk seçmek ve yiyecek seçimleriniz, etkinlikleriniz vb. ile tamamen o renge odaklanmaktır.

Bu nedenle, hafta için hangi rengi seçerseniz seçin, bir çocuğa renkleri öğretirken rengin güzelliğini gence getirmenin tadını çıkarın. Renk öğreten favori bir kitabınız veya oyununuz var mı? Tavsiyelerinizi duymak isteriz.

Kaynak: https://munsell.com/color-blog/teaching-colors-to-children/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol