google-site-verification: google6827054ec461fa5a.html

Prof. Dr. Lale Karabıyık Öğretmenlik Meslek Kanunu İptal Edilecek

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Öğretmenlik meslek kanunun iptal olacağına dair açıklama yapıldı. 
Öğretmen kariyer basamakları sınavının iptali için Anayasa Mahkemesine yapılan başvuru sonrasında, bugün AYM esastan görüşecek.
Bugün binlerce öğretmenin gözü AYM'den çıkacak sonuca çevrilmiş durumda. Cumhuriyet Halk Partisi, Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, öğretmenlik meslek kanununa ilişkin şu açıklamalarda bulundu.

“Öğretmenlik zaten bir uzmanlık mesleğidir. Öğretmenliğin tekrar bir sınava bağlanması ve bir taraftan da öğretmenlerin özlük haklarının sınav sonuçları ile iyileştirilmesi son derece yanlış. Eğer yürütmeyi durdurma talebimiz kabul edilirse 19 Kasım’daki sınav iptal olacak. Bu sınavın yapılması hiçbir şekilde doğru değil” 
‘Öğretmenler özlük hakları için mecburen sınava başvuruyorlar’
“Öğretmenler öğrencilerle ilgilenmek yerine, derslere hazırlanmak yerine sınava hazırlanıyorlar. Öğretmenleri böyle bir şeye mecbur tutmak çok yanlış” diyen Prof. Dr. Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in, “Gelinen noktada şartlarını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i uzman ve başöğretmenliğe başvurdu, 614 bin öğretmen. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenimizin yüzde 96’sı da sınava başvurdu. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizim derdimiz sizlerin çok daha güçlü olmasıdır” açıklamasını da değerlendirdi. Prof. Dr. Karabıyık, “Öğretmenler istedikleri için değil özlük haklarını alabilmek için mecburen bu sınava başvuruyorlar, kendilerini çaresiz hissediyorlar. Öğretmenlerin böyle bir talebi yok” 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol