Sözleşmeli Öğretmenlerin Özlük Hakları

Sözleşmeli modelle atanan öğretmenlere tanınan haklar: Tayinlerini ancak 4 yıl sözleşmeli 2 yılda kadrolu olarak yaptıktan sonra tayin isteyebilecekler.

Sözleşmeli öğretmenler adaylık süresince 4 yıl özür grubundan yer değiştiremeyecek.

Sözleşmeli öğretmenlerin ek ders heaplamaları kadrolu öğretmnelerde olduğu gibi hesaplanacak.

Sözleşmeli öğretmenlerede aile yardımı yapılacak, eğitime hazırlık ödeneği verilecek

Sözleşmeli öğretmenler, İhtiyaç durumunda, başka okullara görevlendirmeleri yapılabilecek.

Sözleşmeli öğretmnelerede sigorta prim kesintileri kadrolu öğretmenler gibi 30 gin üzerinden yapılacak.

Sözleşmeli öğretmenler, 384 saat okul ve sınıf içi, 90 saat okul dışı faaliyet, 168 saat hizmet içi eğitim faaliyetleri olmak üzere toplam 642 saatlik eğitimden

Sözleşmeli öğretmenler hizmet sözleşmesi kapsamında belirtilen öğretmenlik görevi dışında başka bir işte, görevde çalıştırılamazlar.

Sözleşmeli öğretmenlerde diğer öğretmenler gibi ticaret yapamazlar.

. Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacak olup sözleşmeli öğretmenlere yıllık izin verilmeyecek

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN HAKLARI

Sözleşmeli öğretmen hizmet sözleşmesi içerisinde yer alan maddeleri Öğretmenler İçin olarak özetleyelim. Sözleşmeli öğretmenler kadrolu öğretmenler için öngörülen görevleri ve işlemleri yapacaklar. Sözleşmeli öğretmen görev yaptığı sürede edindiği gizli bilgileri açıklayamaz, sözleşmeli öğretmenin özleşmesi sona erdiğinde MEB’e ait tüm araç ve gereçleri teslim etmek zorundadır. Sözleşmeli öğretmenler ile emsal kadrolu öğretmenlerin çalışma süreleri ve çalışma saatleri aynıdır. Sözleşmeli öğretmene sözleşmede belirtilen miktar kadar sözleşme ücreti ödenecek. Sözleşme ücreti yarı yıl tatilinde ve yaz tatilinde de ödenecek. Sözleşmeli öğretmen maaşı diğer adıyla sözleşme ücreti olarak ifade edileceğe benziyor. Sözleşmeli öğretmen ek ders hesaplama kuralları kadrolu öğretmen ek ders hesabı ile aynı olacak. Sözleşmeli öğretmen ek dersi kadrolu öğretmen ek dersi ile aynı olacak. Sözleşmeli öğretmen aile yardımı alacak, sözleşmeli öğretmene kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi aile yardımı ödenecek. Sözleşmeli öğretmenlere öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenecek. Kadrolu öğretmenlere ödenen kırtasiye ücreti sözleşmeli öğretmenler içinde ödenecek. Sözleşmeli öğretmenler başka okullara görevlendirilebilir. İhtiyaç durumuna, ders saati durumuna bağlı olarak sözleşmeli öğretmenler görevlendirme olarak çalışabilirler. Sözleşmeli öğretmenin sigorta prim kesintileri 30 gün üzerinden yapılacak olup, sözleşmeli öğretmenler Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında yer alacaklar. Sözleşmeli öğretmenler hizmet sözleşmesi kapsamında belirtilen öğretmenlik görevi dışında başka bir işte, görevde çalıştırılamazlar. Sözleşmeli öğretmenler ticaret yapamazlar. Sözleşmeli öğretmenler diğer öğretmenlerde odluğu gibi dışarıda kazanç getirici bir işte çalışamazlar. Sözleşmeli öğretmenler yarıyıl ve yaz tatillerinde izinli sayılacak olup sözleşmeli öğretmenlere yıllık izin verilmeyecek. Sözleşmeli öğretmen sözleşme imzaladıktan sonra en az dört yıl aynı eğitim kurumda görev yapacak.

SÖZLEŞME FESHİ

Sözleşmeli öğretmenin sözleşmesinin hangi hallerde feshedileceği de sözleşme metni içerisinde yer almaktadır. Sözleşmeli öğretmen olarak atanacaklarda aranan şartları taşımadığı sonradan tespit edilen sözleşmeli öğretmenlerin sözleşmeleri anında sona erecek. Sözleşmeli öğretmenler yapılacak performans değerlendirmesinde başarılı olamadığında sözleşmesi sona erecek. Sözleşmeli öğretmenler her eğitim öğretim yılı sonunda yapılacak öğretmen performans değerlendirme işleminde başarılı olmak zorundalar. Sözleşmeli öğretmen norm fazlası olur ve çalıştığı ilde branşından ihtiyaç kalmazsa sözleşmesi sona erer. Sözleşmesi öğretmenin 65 yaşını doldurması halinde sözleşme sona erer.

 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol