Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadroya Alınmasına İlişkin Kanun Teklifi Verildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vekil, TBMM Başkanlığına verdiği kanun teklifinde, sözleşmeli öğretmen ataması kanunu hakkında değişiklik yapılmasını ve sözleşmeli öğretmenlerinde kadroya alınmasını gündeme getirdi

 TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA  14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur. Gereğini saygılarımla arz ederim.  Murat BAKAN /İzmir Milletvekili  GEREKÇE  Sözleşmeli öğretmenler büyük bir özveriyle mesleklerini ifa ederken, özlük haklarının ve iş güvencelerinin olmamasından dolayı maddi ve manevi olarak telafisi mümkün olmayan zararlara uğramaktadırlar.

Eğitim-öğretimin ana unsuru olan kutsal öğretmenlik mesleği için bu durum kabul edilemez. Çocuklarımızı, gençlerimizi bilgi ile donatarak hayata hazırlayan öğretmenlerimize hak ettikleri değerin verilmesi için, tüm öğretmenlere eşit sosyal haklar ve güvence sağlanmalı, adil bir düzene geçilmelidir.  AKP iktidarı süresi boyunca sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağı sözü verilmiş ancak hala tam anlamıyla uygulamaya geçilememiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılından bu yana sözleşmeli öğretmen istihdam etmektedir. Yeni yasaya göre sözleşmeli öğretmenler 3 yılını tamamlayınca kadroya alınacak görünse de yasa incelendiğinde geriye dönük mağduriyetlerin giderilmediği, ileriye yönelik de sistemin nasıl işleyeceği konusunda boşluklar olduğu şekilde sözleşmeli öğretmen kavramının tamamen ortadan kalkmadığı anlaşılmaktadır.

Bu nedenle bu kanun teklifnde yer alan değişiklikler doğrultusunda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda değişiklik yapmak suretiyle sözleşmeli personel kavramının ortadan kaldırılarak, sözleşmeli öğretmn olarak istihdam edilen öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atanmaları amaçlanmaktadır.

   MADDE GEREKÇELERİ

 MADDE 1- İlgili değişiklik ile, sözleşmeli öğretmen kavramının kanun metninden çıkartılması amaçlanmaktadır.  MADDE 2- Yürürlük maddesidir.  

MADDE 3- Yürütme maddesidir.  14.07.1965 TARIHLI VE 657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU'NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ  

MADDE 1- 14.07.1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4 üncü Maddesinin Sözleşmeli personel başlıklı B) bendinin ikinci paragrafında yer alan aşağıdaki ibare madde metninden çıkartılmıştır.

 “Millî Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde öğretmenlerin;  

MADDE 2- Bu Kanun hükmü yayımı tarihinde yürürlüğe girer.  MADDE 3- Bu Kanun hükmünü Cumhurbaşkanı yürütür.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner14

banner13