Sözleşmeli Öğretmenlerin Eş Durumu Tayini Ne Zaman?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayini ne zaman yapılıyor? Sözleşmeli öğretmen eş durumu tayin detayları nelerdir? Sözleşmeli öğretmen eş durumu tayin şartları neler? Sözleşmeli öğretmenler eş durumu nedeniyle tayin isteyebilir mi?
Sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu tayinleri genelde Eylül ayında yapılmaktadır.
İkisi de aynı anda atanan sözleşmeli öğretmenler 1 yılını doldurunca eş durumu yapabilir mi?

Her ikisi de 30.09.2022 tarihi itibarıyla sözleşme gereği bir yıl sözleşme süresini tamamlayan veya tamamlayacak olan eşlerin, karşılıklı olarak yer değiştirme başvurusunda bulunmaları zorunludur. Bu durumda olan eşlerden birinin başvuruda bulunmaması halinde diğer eşin başvurusu dikkate alınmayacaktır.

Her ne kadar, Danıştay İkinci Dairesinin 26/12/2013 tarih ve Esas No:2009/140, Karar No: 2013/12270 sayılı Kararı ile söz konusu Esasların 4 üncü maddesinin son cümlesinde yer alan "Sözleşmeli personele geçici görev yolluğu dışında harcırah ödenemez." ibaresi ve Milli Eğitim Bakanlığının 2006/58 sayılı Genelgesinin 11 inci maddesinde yer alan "Sözleşmeli öğretmene sürekli görev yolluğu ödenmeyecektir." ibaresi iptal elmiş olsa da, 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında istihdam edilen sözleşmeli personel memur ve hizmetli tanımına girmediğinden, bunlara 6245 sayılı Kanuna göre sürekli görev yolluğu ödenmesine imkan bulunmamaktadır.

Ayrıca, sözleşmeli personelin ilgili mevzuat çerçevesinde memur olarak memuriyet mahalli dışında başka bir yere atanması naklen atama olmayıp açıktan atama niteliğindedir.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

fen bilimleri vozol 10000 Likit

Bosna Hersekde Üniversite Okumak

backlink al