Sınıf Öğretmeni Normu Nasıl Belirlenir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okul Öncesi Öğretmeni Normu Nasıl Belirlenir?
.
 öncesi öğretmeni norm kadrosu belirlenirken öğrenci sayısı 10’dan azsa norm verilmez. 10’dan az  20’den fazla olmamak üzere anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında oluşturulan her grup için 1 okul öncesi öğretmeni norm kadrosu verilir. Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklara yönelik anaokulları ve ana sınıflarında açılan her şube için 1 okul öncesi öğretmeni norm kadrosu verilir.
.
Sınıf Öğretmeni Normu Nasıl Belirlenir?
.
İlkokullarda, öğrenci sayısı 10’dan az olmamak şartıyla açılan her şube için 1 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir. @sorogretmenim olarak belirtelim birleştirilmiş sınıflı okullarda durum farklıdır. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan bir derslikli ilkokullarda öğrenci sayısı  10-21’e kadar 1 norm, 21 ve daha fazlası için 2 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.  Derslik sayısı iki ve daha fazlaysa birleştirilmiş sınıflı ilkokullarda öğrenci sayısı 10-21’e kadar 1 norm,  21-41’e kadar 2 norm,  41 ve daha fazlası için 3 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.
.
Özel Eğitim Öğretmeni Normu Nasıl Belirlenir?
.
Özel eğitim kurumları ile özel eğitim sınıflarında özel eğitime ihtiyacı olan çocuklara yönelik açılan her anasınıfı için 1 norm,  görme ve işitme engellilere yönelik ilkokullarda açılan her sınıf veya şube için 1 norm, anaokulları ile anasınıfları hariç olmak üzere, her derece ve türdeki eğitim kurumlarında orta ve ağır düzeyde zihin engelliler ile otizmli öğrenciler için açılan her sınıf veya şube için 2 norm, ilkokul ve ortaokul kademesinde hafif düzeyde zihin engellilere yönelik açılan her sınıf veya şube için 2 norm, lise kademesinde hafif düzeyde zihin engelliler için açılan her sınıf veya şube için 1 norm, birden fazla engellilere yönelik açılan her sınıf veya şube için alanın gerektirdiği engel durumu dikkate alınarak 2 norm, yatılı ve pansiyonlu özel eğitim ilkokullarına grup gözetimi ve eğitimi görevi için 26 yatılı öğrenciye kadar 1 norm; 26’dan sonrası için 2 özel eğitim öğretmeni norm kadrosu verilir.

Kaynak: sorogretmenim

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol