Sınav Mağduru Öğretmenler Yardım İstiyor

MEB sınavında görev alıp mağdur olan öğretmenler yardım istiyor. Milli Eğitim Bakanlığı, 9 Aralık 2018 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmış olan Öğretmenlik Adaylık Kaldırma Sınavı sonuçları geçtiğimiz ay açıklandı. Sınav sonuçlarına göre yaklaşık 120 öğretmen sınavdan 2. kez , yaklaşık 600 öğretmen ise sınavdan ilk kez kalmıştı.
“…MEB tarafından uygulanan adaylık kaldırma mevzuatı diğer kamu kurum/kuruluşları ile kıyaslandığında çok ağır olduğu aşikardır. Her geçen yıl sınavdan geçebilme şartı ağırlaştırılmıştır. Sınav öncesi duyuru sınavdan 1 ay önce yapılmış olup, sorulan soruların içeriğine ilişkin herhangi eğitim/bilgilendirme sınava girecek öğretmenlere anlatılmamıştır. Diğer kamu/kurum kuruluşları sınava gireceklere eğitim düzenlenmektedir. 
Sınavdan özellikle 2.kez kalan ve mesleklerine son verilme tehlikesi yaşayan öğretmenler özellikle şehit yakını ve engelli öğretmen sınavı ile öğretmen olmuş kişilerdir. Ve bu Kişiler yazılı ve görsel basında seslerini duyuramamaktadır. 
Diğer kamu kurum kuruluşları ile aynı seviyede adaylık sürecinin olmaması mağduriyet oluşturmaktadır. KPSS ve mülakat aşaması ile mesleklerini kamuda icra etme hakkı elde eden bu kişiler son derece zor günler geçirmektedir.”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sorunun çözümü ile ilgili atacağı adımlar merakla bekleniyor.
Eğitim Radyosu / Özel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol