Pek mühim öğretmen cümleleri ve bunların aslında iletilmek istenen derin anlamları:

1. Cümle: Kendini de evde unutsaydın. Derin anlam: Hafızanızı güçlendirmelisiniz, çok önemli bir şey bu, hep lazım olur.

2. Cümle: Sene sonunda ben de seni unutacağım. Derin anlam: İnsanlar bazen hesaplaşmaya gereksinim duyarlar. Bunu şimdiden tecrübe et.

3. Cümle: Ben Ahmet'e sordum, sen Ahmet misin? Derin anlam: Kimlik kayması yaşamayın. Kendiniz olun!

4. Cümle: Komik bir şey varsa söyleyin biz de gülelim. Derin anlam: Birlik ve beraberlik çok önemli bir şeydir. Hepimiz kardeşiz aslında.

5. Cümle: Konuşmak isteyen varsa dışarı çıksın. Derin anlam: Bizler sizin için varız. Amacımız doğru yolu bulmanızda size katkı sağlayabilmek.

6. Cümle: Gece beşik mi salladın? Derin anlam: Hayatınızı düzene sokmalısınız. Beşikle meşikle ne işiniz var? Bunları 30'unuzdan sonra düşünürsünüz. Anı yaşayın.

7. Cümle: Çay, kahve ister misiniz? Derin anlam: Konukseverlik bizlerin en önemli özelliğimizdir. Misafirperver ve dost canlısı olun. Eliniz bol olsun.

8. Cümle: Sana "camdan aşağı atla" deseler atlayacak mısın? Derin anlam: Kışkırtmalara ve yönlendirme çabalarına alet olmayın. Kimsenin sizi kullanmasına müsaade etmeyin.

9. Cümle: Herkes dersi anladı galiba; konuşmalar başladı hemen... Derin anlam: Bilenin susması, cahilin konuşmasından daha hayırsızdır. Biliyorsunuz ve konuşuyorsunuz aferin.

Derleme ve açıklamalar: Ömer Yıldırım (Sosyolog, Öğretmen)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol