Özür grubu tayinlerinde her yıl kural değişiklikleri yapılmakta ve bundan tayin isteyen öğretmenlerin haberi olmamakta.

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Örneğin, 2018 yılı yaz atamarında resen atama (yani öğretmenin insiyatifi olmadan il içinde uzak ilçelerde dahil atama) metodu uygulanırken, 2019 ocak atamalarında tercihlerine yerleşemeyen öğretmenlerden bir çoğu istediği ile bile gelemedi. 
bakan’ın il veya ilçe emrine (yani öğretmenin gelmek istediği yere yerleşememe durumunda il veya ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından görevlendirme ile bir okulda çalıştırılması, sonrada boş kadro olunca o bölgede bir okula yerleştirilmesi) karşı olmasına ve 2018 ağustos ve 2019 ocak’ta uygulanmaması sebebi ile 2019 ağustos atamalarında bir çok öğretmen il dışı tercihlerinde açıkta kalmamak için evlerine uzak yerleri yazdılar veya her hangi bir yere atanmayı kabul eden 41. maddeyi işaretlediler. doğuda, zorunlu hizmet bölgelerinde uzun süre çalışan öğretmenler yüksek puanlarla günübirlik gitmenin neredeyse imkansız olduğu, evlerinden çok uzak yerlere atanırken; düşük puanlarıyla her hangi bir yere yerleşemeyen veya tercih yapmayanlar aksi açıklamalara ve kılavuzda yer almamasına rağmen evlerinin bulunduğu ilçe milli eğitim müdürlüklerinin emrine verildi. bu durumun bir çok öğretmenin kafasında soru işaretleri oluşturduğu bir gerçektir. ayrıca aynı il içinde ama evlerine belkide 3-4 il uzaklıkta yıllarca çalışan bir çok öğretmene siz nasıl olsa aynı il içindesiniz diye bu hak tanınmadı. 
örneğin, kırıkkale’den ankara’ya mazeretine bağlı tayin isteyen tercih bile yapmayan düşük puanlı yeni öğretmen 70 km uzaklıktaki evinin yakınında bulunan bir okulda görevlendirilmek üzere ilçe milli eğitim emrine girerken, ankara’nın evren ilçesinden yıllarca çalışan yüksek puanlı öğretmen 220 km uzaklıkta ankara merkeze gelememektedir. bunun yanında bu yöntemle ilçelerde öğretmen sayıları şiştiği ve açıkta okul kalmadığı için öğretmenlerin istedikleri ilçelere gelmeleri yıllarca olanaksız hale getirilmekte. 
öğretmen sadece atamaların düzene girmesini, kuralların yıldan yıla habersizce değiştirilmemesini, hizmet puanlarına göre adil atamaların yapılmasını, akla başka şeyler gelmeyecek şekilde atamaların şeffaflık ve mantığa uygun yapılmasını istemektedirler.

Kaynak: https://eksisozluk.com/mebde-2019-agustos-atama-adaletsizligi--6163418?fbclid=IwAR2A_LxMDT9A4oT3KEUKoulohji-5VeR3VvSZ-CI1brc94s3GXOMHJpQSiw

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol