Öğretmenlerin Nöbet Görevi Esasları Nelerdir?

Öğretmen haberleri ve gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Okullarda nöbet tutan öğretmenlerin, görev esasları nelerdir? Öğretmen nöbet görevi esası nelerden oluşur? Öğretmenlerin nöbet görev esaslarını kim belirler? Nöbet tutan öğretmenlerin yapması gerekenler nelerdir? Nöbet tutarken yapılacaklar ve yapılmayacak esaslar nasıl belirleniyor?

1- Günlük vakit çizelgesini uygulamak,
2-Öğretmenlerin derslere zamanında girip girmediğini izlemek ve öğretmeni gelmeyen sınıfları nöbetçi müdür yardımcısına bildirmek ve bu sınıflara ders süresince nezaret etmek,
yakından ilgilenmek, boş geçen derslere girmek, kendilerine verilen eğitim, öğretim ve yönetim görevlerini yerine getirmek.

3- Isıtma, elektrik ve sıhhi tesisatların çalışıp çalışmadığını, okul içi temizliğin yapılıp yapılmadığının okul bina ve tesislerinin yangından koruma önlemlerinin alınıp alınmadığının günlük kontrollerini yapmak, giderebileceği eksiklikleri gidermek ve nb müdür yardımcısına bilgi vermek, giderilemeyen olanları ilgililere ve nb müdür yardımcısına bildirmek.
4- Okul bahçedeki, koridordaki ve sınıflardaki-atölyelerdeki-laboratuvardaki öğrencileri gözlemlemek,
5- Beklenmedik olaylar karşısında gerekli tedbirleri almak ve bu durumu ilgililere bildirmek.
6- Nöbet süresince okulun eğitim, öğretim, disiplin gibi işlerini izlemek, bu hususlarda günlük tedbirleri almak.
7- Nöbet sonunda okul nöbet defterine nöbet süresi içerisinde önemli olayları ve aldığı tedbirleri belirten raporu nöbetçi müdür yardımcısı koordinesinde yazmak.
8- Acil durumlarda 112 acil sağlık hizmetlerini aramak, öğrenci velisini bilgilendirmek, nb müdür yardımcısına, okul rehber öğretmenine bildirmek; takibini yapmak, nezaret etmek
9- Sabahçı öğretmenler ............ öğlenci öğretmenler ........... saatlerinde nöbetçidirler.
10-Nöbetçi öğretmenler ilk dersten 15 dakika önce okula gelecek ve ders bitiminden 15 dakika sonra okuldan ayrılacaktır.
11-Nöbetçi öğretmenler nöbet yerlerini kontrol etmeden ve nöbet defterini imzalamadan okuldan ayrılmayacaktır.
12- Ziyaretçileri-velileri yönlendirmek, dersliklere-atölyelere velilerin girişini önlemek.
13- Nöbet mahallindeki sınıflarda dersi Beden Eğitimi ve Atölyelerde olan sınıfların öğrenci ziliyle öğrencilerin tahliyesini sağlamak, sınıflarından ayrılmasını sağlamak.
14- Nöbet mahallindeki panoların ve demirbaşların kontrollerini yapmak, inceleme kurulu onayı dışındaki materyallere izin vermemek.
15- Bayrak törenlerinin zamanında ve milli bir hassasiyetle yapılmasını sağlamak
16-Uygulama, gezi, gözlem, inceleme, çeşitli sosyal ve sportif faaliyetler nedeniyle okula gelen kişi ve grupla ilgilenir.
17-Nöbet alanında görevli nöbetçi öğrenciyi koordine etmek, kontrolünü sağlamak, bahçe nöbetçileri servis araçlarının her gün geliş gidiş kontrol ve düzenlerini sağlamak.
18- Nöbetten önce nöbet mahallinin detaylı kontrollerini yapmak,
19- Nöbet sonunda görev alanında gerekli kontrolleri yapmak, öğrencilerin güvenli bir şekilde tamamının tahliyesini sağlamak.
20. Nöbet bölgesinde ve nöbet sürecinde çay, kahve vs içmemek.
21-Okul Müdürünün ve nöbetçi müdür yardımcısının nöbetle ilgili vereceği diğer görevleri yerine
getirir.

Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Grubumuza Üye olarak Tüm Gelişmelerden Haberdar Olabilirsiniz 
 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol