Öğretmenlerin Ek Dersleri Kesilecek

Öğretmenlerin ek derslerinde kesinti yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı son yazı ile, uzaktan eğitim döneminde öğrenciler canlı derslere katılmazsa, öğretmenler ek ders ücreti alamayacak dedi.
Uzaktan eğitim döneminde milyonlarca öğrenci uzaktan online derslere maddi imkansızlıklar başta olmak üzere, başka diğer sebeplerden ötürü katılmıyor-katılamıyor? 
Öğrencinin farklı sebeplerden dolayı derse girmemesinin suçu ise, öğretmene kesiliyor. Öğretmenler canlı derse öğrenci katılmaması durumunda, ek ders ödemesi alamayacaklar

“Öğretmenler, eğitim ve öğretim açısından derse hazırlık çerçevesinde görevlerini yerine getirip, okula gittiyse veya uzaktan eğitimde de hazırlıklarını yaptıktan sonra öğrencinin derse katılmaması öğretmenin suçu değildir.


“TAMAMEN HUKUKSUZDUR”
Dolayısıyla böyle bir durumda öğretmenlerin ücretlerinin kesilmesi tamamen hukuksuzdur. Geçtiğimiz hafta açıklanan kısmı tedbir sürecinin pandemiyi geriletmeyeceği göz önündeyken, bu süreçte maddi olarak zor durumda olan emekçilerin gelirlerine bu şekilde el konulmak istenmesi kabul edilebilir bir durum değildir.”

“EĞİTİMCİLER CEZALANDIRILIYOR”
Eğitim Sen İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Özcan Çetin ise şunları aktardı: “Eğitim emekçileri tüm risklere rağmen yüz yüze eğitimi sürdürmeye çalışıyor. Uzaktan eğitimde tüm yoksulluk ve yoksunluğun içinde öğrencilerimize yararlı olmak için gösterdiğimiz tüm çabalarımıza rağmen; öğrencilerin yüz yüze veya uzaktan eğitime katılmamaları durumunda öğretmenlerin ders ücretlerinin kesileceğini açıklanıyor.

Öğrencilerin derslere katılmamasının suçlusu öğretmenlermiş gibi gösteriliyor. Bu süreçte tüm yükü çeken eğitim emekçileri adeta cezalandırılıyor. Bu kararı reddediyor ve sorumlunun öğretmenler olmadığını söylüyoruz. Salgın döneminde haklarımıza yönelik olan saldırılara karşı mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol