Öğretmenler Ölüyoruz Diyerek Eylem Yaptı

Yüz yüze eğitim başladığından itibaren, çok sayıda öğretmen korona nedeniyle hayatını kaybetti.
Vaka sayılarındaki artış , bu kadar fazla vaka varken yüz yüze eğitimin devam etmesi ve hala öğretmenlerin aşılanmalarının tamamlanmaması.
Sendikaların ortak kararı ile, öğretmenler ölüyoruz diyerek eylem yaptı. Öğretmenler yaptıkları eylemde, önlemlerin yeterli noktaya gelene kadar, öğretmenlerin aşılanmaları tamamlanana kadar, yüz yüze eğitimin ertelenmesini talep ettiler
Milliyet'ten Mine Özdemir Güneli'nin haberine göre: "Öğretmenler Ölüyor, Aşı nerede?" başlıklı açıklamada 26 eğitim emekçisinin yaşamını yitirdiği kaydedilerek, özetle şu ifadelere yer verildi: "Geçtiğimiz haftanın sonuçlarıyla birlikte 26 eğitim emekçisi ne yazık ki hayatını yitirmiştir. Hiç kimsenin bu sonuçları bir sayı olarak görme lüksü yoktur. Her biri bir candır. Önlemler yeterli düzeyde alınmış ve yaygın şekilde öğretmenler aşılanmış olsaydı bu can kayıplarının önüne geçilebilirdi. Arkadaşlarımız çaresi olmayan bir hastalıktan dolayı ölmüyorlar. Bu hastalığın aşısı artık var. Arkadaşlarımız aşıya erişemedikleri için hayatını kaybediyor."

Sendikalar, "Önlemler yeterli seviyeye gelinceye dek yüz yüze eğitim ertelenmelidir. Okullar, aşı yaygınlaştıkça kademeli olarak açılmalıdır" dedi.

Vakalar da artıyor

Her hafta okullardaki vakaları paylaşan Eğitim Sen, 5 Mart'tan 11 Nisan'a kadar olan dönemde, yaşamını yitiren öğretmen sayısının 24, pozitif veya temaslı öğretmen sayısının 3 bin 829, öğrenci sayısının 5 bin 261 ve personel sayısının 392 olduğunu açıkladı.

Kaynak: Mine Özdemir-Milliyet

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol